Databáze českého amatérského divadla

Texty: Závěsné divadlo - o souboru. Zdroj: http://www.zavesne-divadlo.estranky.cz/clanky/o-souboru.html

O souboru

Závěsné divadlo Jičín vzniklo v roce 1998 částečně z herců divadelního souboru J. K. Tyl Jičín, který fungoval velmi nepravidelně a z herců Volného hereckého sdružení, které sehrálo v letech 1991-93 tři představení v mezipatře Valdické brány v Jičíně. Soubor Závěsné divadlo zpočátku zkoušel a hrál v hostinci U dvorecký louže v Robousích u Jičína, kde měl také vůbec první premiéru středověké frašky Mistr Petr Pleticha. Při této příležitosti připravil takzvaný Závěsný večer, kdy pozval také jičínský netradiční loutkový soubor S´n´B´ (Smolík-Bílek) a kapelu Kotelna Band. To byla vlastně předzvěst festivalu Mezi patry.

Poté přešlo Závěsné divadlo na krátkou dobu pod Kulturní dům v Jičíně, kde uvedlo premiérově dvě Zoščenkovy hry. Podmínky pro zkoušení a uskladnění věcí byly ale nevyhovující a soubor se znovu osamostatnil. Principál souboru Jiří Wilda se opět po městském výběrovém řízení vrátil na post věžníka na Valdické bráně a stal se jejím nájemcem. Založil Agenturu Nahoru-dolů, pod níž teď spolek funguje. Agentura poskytuje většinu nezbytné finanční podpory. Na festival též přispívá svým grantem město Jičín a finančními dary pan prof. Vladimír Úlehla.

V roce 2003 se tedy vedení souboru rozhodlo připomenout svou první premiéru v rámci Závěsného večera v Robousích a vyzkoušelo první ročník festivalu Mezi patry. Kromě vernisáže výstavy v ochozovém patře věže byly součástí festivalu též koncerty a hostování Literárního spolku LIS Jičín. Výstavy se však každoročně konají ve věži i během celé turistické sezóny - bývají to dvě až tři vernisáže nahoře a jedna až dvě další dole v 1. patře věže v historickém prostoru bývalého městského vězení.

Od roku 2003 se tak festival koná pravidelně každý rok v rozmezí června až srpna. Součástí každého ročníku festivalu je vždy premiéra představení Závěsného divadla a její reprízy, reprízy představení z let minulých a také derniéra představení, které už na repertoáru končí. Premiéry a reprízy představení jsou součástí oživování Valdické brány, této významné jičínské památky a jsou také jednou z podmínek nájemní smlouvy.

Do jara soubor zkouší v Rumcajsově ševcovně v Jičíně, neb ve věži je samozřejmě v té době velmi nevlídno. Na jaře se pak přesune do mezipatra věže. Představení jsou většinou "na míru šitá" tomuto netradičnímu prostoru. Agentura pořídila světla i veškerou novou zvukovou aparaturu - to byl nezbytný základ, bez kterého by divadlo nemohlo existovat.

Závěsné divadlo má v současnosti 10 aktivních členů. V minulosti představení režíroval Josef Lédl, režisér, který již předtím spolupracoval s Volným hereckým sdružením. Po jeho odchodu se režie ujal Jiří Wilda.

Jedním z hlavních cílů festivalu je nabídnout další kulturní vyžití jak místním, kteří třeba konečně mají čas někam večer vyrazit, tak i zvídavým návštěvníkům Jičína. Soubor zároveň lstivě využívá období, kdy profesionálové mají většinou prázdniny. Sama věž pak dodává těmto setkáním jinou atmosféru než běžné divadelní scény. Umožňuje třeba večerní návštěvu ochozu. Noční podoba historického objektu má náhle jiné kouzlo než ve dne.

Název Závěsné divadlo má několik vysvětlení. Může být odvozen z náhodně nalezené malé grafiky neznámého autora, na které jsou jednoduše nakresleni dva herci v závěsném divadle - tedy v jakési kleci. Nebo to může být symbolické "zavěšení se - uchycení v prostoru jeviště". A konečně vysvětlení podle principála Jiřího Wildy: „Když jsme telefonicky zkoušeli zajistit historicky první hostování našeho souboru, tak oslovení na druhé straně většinou rychle zavěsili.“

Na přelomu podzimu a zimy (většinou první adventní víkend) jsou už tradičně na Valdické bráně dvoudenní "Vánoce na bráně". Rodina věžníkova tam čtyřikrát sehraje ponocenskou vánoční hru Betlém s velkými loutkami a hudbou. Věž pomohou vyzdobit studenti kopidlenské zahradnické školy, v ochozovém patře je k vidění výstava prací školních dětí, v provozu je i věštírna a dílna pro děti. Ochutnat je možno hubník, štrúdl a jiné lahůdky.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':