Databáze českého amatérského divadla

Texty: Český Brod - Jak to vlastně s naší historickou oponou bylo… 1. část

Jak to vlastně s naší historickou oponou bylo… 1. část
Publikováno 10.10.2015 | Autor: Jarda

Pokud jste si na našich stránkách přečetli o „Noci sokoloven“, která v naší sokolovně proběhla 11. září, pak už také víte, že jsme právě na této akci slavnostně pokřtili naši původní historickou oponu z roku 1912, kterou se nám podařilo kompletně zrestaurovat a vrátit ji zpět na jeviště, odkud byla před desetiletími z ideových důvodů násilně odstraněna. Podařilo se tedy něco, v co jsme ještě před půl rokem vůbec nedoufali a na co jsme nyní, a myslím že právem, poměrně dost pyšní. Jak ale cesta za jejím návratem na jeviště vůbec počala? O tom si právě dnes něco povíme…

Foto - 1

Po svém odstranění z jeviště (a dlužno říct, že zatím neznáme přesný rok, kdy opona byla z jeviště sundána – někdo mluví o roku 1954, jiný 1956 a také jsou lidé, kteří ji zde ale určitě pamatují ještě na začátku 70. let, tak si vyberte… :-) ) se opona nacházela v nedůstojných podmínkách, zpřehýbaná a poskládaná do cca metrového čtverce a zarovnaná pod obrazy v Podlipanském muzeu. Po obnovení Sokola ji zde takto nevhodně uloženou našli naši členové a přemístili zpět do sokolovny, kde ji alespoň natočili na kobercovou trubku a uložili v bývalé kanceláři za galerií s tím, že se třeba jednou oponu podaří opravit a pověsit ji na jeviště zpět. Léta ale plynula….
Věci se pomalu daly do pohybu až 1. ledna 2014, kdy se členové současného výboru sešli v sokolovně symbolicky přivítat Nový rok, a při té příležitosti byla opona snesena do velkého sálu, abychom se na ní po letech alespoň podívali. Někteří z nás ji na vlastní oči viděli úplně poprvé. Na fotografiích z jejího rozbalení výše je vidět, že dostat ji dolů do sálu nebylo úplně jednoduché.

Foto - 2

Po jejím rozbalení se potvrdilo to, co jsme už věděli z výpovědí služebně starších členů Sokola, kteří ji před lety již viděli. Opona byla ve stavu, který jednoznačně vylučoval možnost ji znovu vrátit na jeviště zpět. Polámaná, potrhaná, okousaná od myší a s opadávající barvami…nebyl to hezký pohled. Alespoň jsme tedy využili možnost důkladně ji zdokumentovat a seznámit se podrobně s jejím stavem. Následným krokem pak bylo získání představy o reálných nákladech na její opravu. Ze staré sokolské kroniky jsme věděli, že v roce 1911 a 12, kdy místní lékárník a člen českobrodského Sokola br. Rudolf Rott oponu namaloval, činili náklady na její pořízení pouhých 405,- korun (!) tehdejší měny. O cenových relacích z oboru restaurování jsme neměli ani ponětí, a ve svých poměrně naivních představách jsme počítali s částkou v řádu desetitisíců… :-) Oslovili jsme proto několik odborníků v oboru restaurování, až jsme se postupně propracovali na Akademii Výtvarných Umění, konkrétně katedru Restaurování a ještě konkrétněji pana profesora Strettiho, vedoucího této katedry. Jeho odborný posudek s vyčíslením nákladů na restaurování naší opony nám ale vyrazil dech a na čas vzal i veškeré naděje na to, že se opona ještě někdy na jeviště vrátí…

Foto - 3 - posudek a rozpočet 1.362 550, - Kć

Publikováno na webu http://sokolbrod.cz/jak-to-vlastne-s-nasi-historickou-oponou-bylo-3-cast 12. 10. 2015
Pro DČAD - díky upozornění
Ing. Jaroslava Petráska - náčelníka T. J. Sokol Český Brod.
Email: sokolceskybrod@seznam.cz

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':