Databáze českého amatérského divadla

Texty: Český Brod - Jak to vlastně s naší historickou oponou bylo… 2. část

Jak to vlastně s naší historickou oponou bylo… 2. část

Situace, která vypadala vzhledem k astronomické částce potřebné pro restauraci opony vcelku beznadějně, trvala rok. To, co se stalo pak, byla zejména souhra několika opravdu šťastných náhod. Tou první z nich byl kontakt ze strany Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu, konkrétně od pana Jiřího Valenty, jednoho ze zakladatelů projektu „Databáze amatérského divadla“. Tato „databáze“ je bohatě strukturovaným dílem encyklopedického charakteru, které postupně zpracovává více než dvousetletou historii i současnost českého amatérského divadla formou slovníkových hesel souborů, osobností, míst, v nichž se hrálo divadlo, přehlídek a jejich ročníků. Informace jsou zde vzájemně provázány sítí vazeb a vybaveny obrazovou a textovou dokumentací, bibliografií a odkazy na archivy, v nichž jsou uloženy další materiály.

Jejich projekt obsahoval i informace o naší sokolovně, o tom, že se v ní léta hrálo divadlo i o naší oponě, a předmětem kontaktu byla žádost o doplnění dalších údajů, což jsme velmi rádi učinili. V rámci této komunikace jsme od pana Valenty dostali tip na paní Danu Barvovou, restaurátorku z Hradce Králové, která už z restaurováním opon měla bohaté zkušenosti. Paní Barvová se ukázala být druhou šťastnou náhodou. A věci se najednou daly do pohybu…

Foto - 1

Proběhla potřebná mailová i telefonická komunikace ze které pak vyšel i návrh smlouvy na restaurování opony, znějící na částku zcela diametrálně odlišnou od té z AVU. A nám okamžitě došlo, že nastala chvíle, na kterou jsme čekali a v kterou jsme už moc nedoufali. Oponu opravíme teď – anebo nikdy! A tak na konci června byla naše opona převezena do Hradce Králové, kde na jejím znovuzrození začala paní Barvová se svojí spolupracovnicí, paní Soňou Hákovou, usilovně pracovat. Na fotografiích výše je vidět opona už v Hradci, připravené nové plátno, oživení barev opony po odstranění zašlé špíny i tzv. striplining, čili podlepování a lemování zpevňujícími pásy. Na poslední fotce si nelze nevšimnout, jak důležitým pro odbornou restaurátorskou činnost může být takový obyčejný váleček na nudle…

Foto 2 -

Restaurování čehokoliv není vůbec jednoduchá záležitost a platilo to i o naší oponě. Takže v rámci restauračních prací bylo mimo jiné nutné provést i scelování trhlin polyamidovými tavnými vlákny, tmelení zacelených míst pružným emulzním a reverzibilním tmelem, došlo k plošným a detailním barevným retuším klíženými přírodními oxidačními pigmenty a přes další činnosti až po nanesení ochranné finální vrstvy řídkým vosko – pryskyřičným lakem. Proces restaurace zabral celé prázdniny a hotová opona se vrátila zpět do Českého Brodu na konci srpna.

Jenže mezitím bylo nutno vymyslet a nechat vyrobit konstrukci, na kterou hotovou oponu v září zavěsíme. Zkusili jsme tedy před prázdninami oslovit několik firem, o kterých jsme si mysleli, že by výroby a instalace takové konstrukce byly schopny. Leč – nebyly to dobré tipy… Až už se na nás šťastná náhoda nemohla koukat a zasáhla v náš prospěch potřetí. :-)


pokračování příště - autor Jarda

Publikováno na webu http://sokolbrod.cz/jak-to-vlastne-s-nasi-historickou-oponou-bylo-3-cast 16. 10. 2015
Pro DČAD - díky upozornění
Ing. Jaroslava Petráska - náčelníka T. J. Sokol Český Brod.
Email: sokolceskybrod@seznam.cz

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':