Databáze českého amatérského divadla

Texty: Úpice má nové loutkové divadlo. Divadelní HROMADA, 2014, podzim-zima, s.18-19

Úpice má nové loutkové divadlo

V roce 1994 jsme končili svou činnost v domě č.p. 36 na náměstí s nadějí, že se v budoucnu přece jen najde v Úpici prostor, kde bude jednou stálá loutková scéna. Tenkrát jsme si pronajali tři místnosti v podkroví v továrně Pálenka a pečlivě sem uložili všechen důležitý inventář, například oponu, divadelní křesla, reflektory, látkové vybavení, loutky i kulisy. A tady jsme zkoušeli nové hry a hráli je pak v Divadle A. Jiráska. V roce 2002 jsme i odtud dostali výpověď a znovu se stěhovali, město nám dalo k dispozici dvě uvolněné místnosti Pod Městem po odstěhované Městské knihovně. A tahle situace přetrvala dodnes. Dvacetileté provizorium z nás udělalo „zájezdové divadlo“.

Stále jsme hledali, jak z problému ven, několik dalších možností ztroskotalo, až na podzim 2012, když jsme se zástupci vedení města procházeli možnou nabídku, najednou jako z nebe spadla myšlenka, kterou vyslovil místostarosta, pan Miloš Holman: „A co takhle v přízemí Městského penzionu?“ Nápad to nebyl marný, dům je v majetku města. Následovalo jednání a schválení v zastupitelstvu města, stavební přestavbu na sebe vzalo město a po vypracování projektu začaly na podzim 2013 stavební práce, které zakončila v dubnu 2014 kolaudace.

A tady konečně začala i náročná práce pro členy Klubu loutkářů, přestěhovat inventář, udělat vlastně celé hlediště - upravit, vyčistit a namontovat divadelní křesla, opravit staré tematické obrazy a hlediště vyzdobit. Musela se postavit nová jevištní konstrukce pro loutky, pořízena byla už v roce 2012 z finančních prostředků Nadace ČEZ a ze sponzorského příspěvku firmy KASPER – Kovo a. s. Vyčistit a upravit se musela i velká a malá opona a látkové vybavení jeviště. Museli jsme pořídit několik nových reflektorů, novou oponovou dráhu a spoustu všelijakých doplňků a maličkostí. To vše si vyžádalo od členů Klubu loutkářů desítky a desítky hodin práce a také hodně finančních prostředků. V posledních letech se nám podařilo je našetřit zejména z našich zájezdových představení. Práce to nebyla marná, protože kromě loutkových představení se tady mohou konat i přednášky, besedy apod. Protože kapacita hlediště je jen 80 míst, budou se muset hrát představení pro děti dvakrát denně, ve 14,00 a 16,00 hodin. Ale to jsme vlastně kdysi zažili už i v divadélku na náměstí.
http://loutkari.jiriknet.cz/
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':