Databáze českého amatérského divadla

Texty: Němeček, Jiří: Špioni na bráně na závěr festivalu Mezi patry (recenze Třicet devět stupňů, premiéra 21.9.2015)

Jičín - Zářiovou divadelní premiéru má za sebou spolek Závěsné divadlo z Jičína, který divákům představil volnou adaptaci klasického špionážního filmu Třicet devět stupňů od Alfreda Hitchcocka. Premiéra a následné reprízy uzavřely zároveň letošní festival Mezi patry na Valdické bráně v Jičíně, kde jeho hlavní část probíhala začátkem prázdnin.

Pro ochotnický soubor, jehož domovskou scénou je právě mezipatro Valdické brány v centru Jičína, bylo představení Třicet devět stupňů výzvou zejména po stránce technické a organizační. Na nezvykle malé ploše jeviště, limitované půdorysem věže, se divákům představila čtveřice herců, která na motivy Hitchcockova stejnojmenného filmu z roku 1935 ztvárnila na třicet různých postav. V inscenaci plné zvratů, která vznikla podle divadelního textu scenáristy a herce Patricka Barlowa, se navzdory skromnému prostoru a omezenému množství kulis ve svižném tempu střídají aktéři, napínavé akční scény, komické situace s příslovečným ostrovním humorem i klasická klišé detektivních příběhů. Ačkoliv divadelní představení na malém jevišti nemůže svou výpravností konkurovat filmu, pestrá škála postav, vtipné kostýmy či drobné detaily na scéně pomáhají navozovat atmosféru rychle se měnících "lokací".

Hlavní postavou příběhu s prvky groteskní parodie je britský důlní inženýr Richard Hannay, který se na krátkou dobu vrací z Afriky. Od svého návratu do londýnského bytu však postrádá dostatek vzrušení, běžným společenským životem je znuděný. Ale to jen do chvíle, než se podivnou souhrou okolností rázem ocitne v krajně nebezpečném postavení, jako neprávem podezřelý z vraždy německé agentky prchá před policií a současně se snaží odhalit špionážní síť a na vlastní pěst zabránit protistátnímu spiknutí.

V jednotlivých rolích se divákům představili Vladimír Šoltys, Vladislava Wildová, Jiří Machula a Jiří Wilda, kteří se netajili tím, že si groteskní ražení hry opravdu užívali.

Jiří Němeček (Nové noviny)

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':