Databáze českého amatérského divadla

Texty: Hladík, Pavel: NÁRODNÍ PŘEHLÍDKA JEDNOAKTOVEK HOLICE 2014, Divadelní HROMADA, 2014, podzim-zima, s. 41-42.

NÁRODNÍ PŘEHLÍDKA JEDNOAKTOVEK HOLICE 2014

V každém sudém roce se od roku 1998 koná v Holicích Národní přehlídka jednoaktových her (Memoriál Ladislava Lhoty). Vyhlašovatelem je Svaz českých divadelních ochotníků, organizaci pak zajišťuje Kulturní dům města Holic. Ta letošní se uskutečnila 7. – 9. listopadu 2014. Po dvanácti letech se muselo začínat již v pátek, protože na programu bylo 11 představení. Na účastníky a porotu (ta pracovala ve složení Rudolf Felzmann, Máša Caltová a Ladislav Vrchovský, tajemnicí byla Hana Šiková) čekala tedy pěkná porce inscenací. A dodejme, že řada z nich trvala i padesát minut.

Ve čtyřech programových blocích se postupně představily soubory z Velké Bystřice, Děčína, Havířova, Postoloprt, Holic, Hodonína, Rumburku, Ostravy, Karlových Varů, Prahy a Teplic. Do Holic přivezly více než pestrou nabídku divadelních textů. Od frašky přes lyrickou poezii až po absurdní divadlo. Směle můžeme prohlásit, že letošní přehlídka byla jednou z nejkvalitnějších v historii, protože každé představení bylo osobité a nezaměnitelné a žádná vyložená slabota tentokrát na prkna nevklouzla.

Z východních Čech se přehlídky zúčastnil jen domácí Divadelní soubor Kulturního domu města Holic. Uvedl vlastní text Když zazpívá labuť a hanbu východočeským ochotníkům rozhodně neudělal. Líbil se nejen samotný text, ale oceňována byla i vzácná herecká vyrovnanost a hlasová úroveň všech protagonistů. A už dost, protože jsem v tomto představení měl hned tři prsty a byl bych nerad, abyste si museli tuto stránku Hromady pro zápach vytrhnout.

Zdárně proběhl v neděli dopoledne rozborový seminář i závěrečné vyhodnocení a předání cen a čestných uznání. Přehled laureátů jistě doplní Naďa Gregarová, neboť tak jsme se dohodli, abychom se o autorství příspěvku podělili a zvýšili si tak oba počet citací. Ještě bych chtěl jakožto ředitel přehlídky prohlásit (jak píšeme u atletických závodů): přehlídka proběhla za dobré organizace bez zranění a protestů. No, a co víc si přát. Přece jenom něco: aby za dva roky bylo těch souborů z východních Čech opět trochu víc.
Pavel Hladík

Ze zprávy předsedy poroty Rudolfa Felcmanna:
„Hostitelský DS Kulturního domu Města Holic měl výhodu ve svém autorovi Pavlu Hladíkovi, který hercům doslova na tělo ušil humornou hříčku Když zpívá labuť. Autor a režisér v jedné osobě pak s vkusem a nadhledem i s vtipnou pointou připravil hercům příležitost ke ztvárnění stárnoucích divadelních hvězd. Herecké výkony především obou žen (Lída Voříšková a Iva Skálová) měly přesnou charakteristiku i humor.“

Porota udělila cenu Pavlu Hladíkovi za text a režii aktovky Když labuť zazpívá a Lídě Voříškové za roli Herečky v této aktovce.
Na Jiráskův Hronov 2015 porota doporučila
Divadlo Aureko II Ostrava s aktovkou Jena-Michela Ribese Neděle
-red-
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':