Databáze českého amatérského divadla

Texty: Český Brod, opona prohlášena kulturní památkou, 2015

Českobrodská sokolovna se 10.11.2015 stala kulturní památkou české republiky
Publikováno 10.11.2015 | Autor: Jarda

O tom, že letošní rok je pro nás rokem výročním už jsme zde i jinde psali vícekrát. I přesto se o něm v tomto příspěvku zmíníme znovu. Naší sokolovně je letos 130 let. Ke krásným kulatým a úctyhodným narozeninám se v závěru roku dočkala ještě jednoho dárku.

Dnes, 10. listopadu 2015, byla českobrodská sokolovna prohlášena

KULTURNÍ PAMÁTKOU ČESKÉ REPUBLIKY…

Rozhodnutí o kulturní památce viz Obrázek

Spolu s ní se statutu Kulturní památky dostalo i naší historické a nedávno zrestaurované oponě z roku 1911 a zprovozněným jevištním tahům z roku 1885. Pro sokolovnu i pro nás velká pocta, protože je to nezpochybnitelný důkaz o tom, že se jedná o opravdu krásnou a významnou stavbu. V odůvodnění rozhodnutí se mimo jiné dočteme, že se jedná o stavebně typologický unikát mezi sokolovnami, že patří k nejstarším sokolovnám v republice a řadu dalších faktů, které dokládají, že naše sokolovna si opravdu zaslouží zvýšenou péči a pozornost jak od nás, kteří se o ni staráme, tak i od návštěvníků a veřejnosti. A také nás těší, že jsme tímto krokem rozšířili počet kulturních památek v Českém Brodě a můžeme ji tak směle řadit ke kostelu sv. Gotharda, Masným krámům, Podlipanskému muzeu, městskému opevnění a dalším unikátním stavbám.

A rovněž nás samozřejmě těší i předpoklad, že v souvislosti s tímto aktem může Sokol nyní dosáhnout na vyšší finanční částky z dotačních titulů a díky nim sokolovně prospět více než dosud.
Rubriky: Dění kolem Sokola

Související Organizace

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':