Databáze českého amatérského divadla

Texty: Ženíšek, návh opony v Lítni, ex http://www.zamekliten.cz

Opona pro Národní divadlo
Text ze stránek: http://www.zamekliten.cz/pamatky/opona-pro-narodni-divadlo/

Prázdný rám v jedné z místností liteňského zámku připomíná nenávratnou ztrátu návrhu první opony pro Národní divadlo. Návrh vytvořil a instaloval přímo na zámku v Litni malíř František Ženíšek (1849–1916) .

Ve středu opony, kterou dnes známe pouze z fotografií, se vznášel symbol Génia umění s vavřínovým věncem slávy v pravé ruce a palmovou ratolestí v levé, doprovázený postavami Hudby a Dramatu. Výjevy pod oponou alegoricky zobrazovaly Prahu, Vltavu a výstavbu divadla jako chrámu kultury.

„Návrh Ženíškův skutečně nejjednodušeji a nejvhodněji za předmět návrhu svého zvolil alegorii Dokončení stavby Národního divadla v podobě ušlechtilé postavy ženské, jež provázena jsouc Hudbou, Komedií a hošíkem radostnými fanfárami zvěstujícím pamětihodnou událost, s pažemi triumfálně pozdviženými a v rukou svých držíc věnec vavřínový a ratolest palmovou, vznáší se nad červánky vycházejícího slunce,“ chválil dílo časopis Světozor.

Když první stavba Národního divadla v roce 1881 shořela, vzala zasvé i opona. Do nové soutěže se už Ženíšek nepřihlásil a zakázka připadla Vojtěchu Hynaisovi.

V Litni návrh kupodivu přežil jak druhou světovou válku, tak vyvlastnění komunisty a nakonec i pobyt kovářských a zednických učňů Středního odborného učiliště v Litni, kterým zámek sloužil jako internát. V místnosti, ve které byl návrh instalován, měli učni ložnici.

Jarmila Novotná byla při své porevoluční návštěvě upřímně překvapena, že studie opony je stále na svém místě. Přitom veškerý nábytek, obrazy a cennosti, které zde museli s manželem při odjezdu v roce 1949 nechat, zmizely…:

„Obraz je tak rozměrný, že kdyby ho chtěl někdo odnést, musel by probourat celou stěnu. Můj muž od svých předků věděl, že František Ženíšek maloval návrh opony přímo na zámku a hned jej tam instaloval. Je jen trochu rozbité sklo, ale není se co divit, postele byly úplně blízko obrazu. Když jsem se do Litně podívala po mnoha letech a zjistila, že v nejkrásnější zámecké místnosti, kde bývala jídelna, je učňovská ložnice, byl to pro mne šok. Ale že tu zbyla opona, to mne moc potěšilo. Je to velmi vzácný exemplář, jediný v tomto provedení, který existuje.“

Tehdy netušila, že se zrestituované sídlo prodá a opona záhy zmizí. Nenapadlo ji ani to, co zloděje: stěnu nebourat, návrh opony vyříznout a nechat v sále jen rám!

Jarmila Novotná zemřela 9. února 1994. Obraz zmizel o několik měsíců později: v době, kdy byl zámek kvůli opravě fasády obehnán lešením.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':