Databáze českého amatérského divadla

Texty: ELZNICOVÁ, jana: Herci byli odměněni vřelým potleskem a květinami. Rakovnický deník.cz, 26.10.2015.

Herci byli odměněni vřelým potleskem a květinami

Velká Buková – Divadelní spolek Lumír Velká Buková dostal v sobotu v podvečer za hodiny strávené zkoušením tuplovanou sladkou odměnu.

Premiéru jeho nové hry Všední večer v hotelu Grand v hospůdce Na Kovárně sledoval sál plný lidí. A po symbolickém spuštění opony, po doznění první repliky, následoval dlouhý, srdečný potlesk. Znamení přijetí. Znamení úspěchu.

Co více si autorka hry Vlasta Švarcová a příjemně unavená devítka herců přijímající květiny mohly přát. Divačky Jaroslava a Dana se shodly: „Moc jsme se při té komedii bavily. Mělo to spád." Příběh o lásce, nevěře, naivitě, vypočítavosti i zmoudření diváky viditelně oslovil. Dodejme, že zásluhu na bezproblémové premiéře měli také Miroslav Jirásek a Bedřich Nejedlý, kteří se postarali o technickou spolupráci. „Kostýmy a kulisy jsme dali dohromady sami – systémem co dům dal," doplnila herečka Hana Kafková.

Rozhovor s autorkou hry Vlastou Švarcovou:
Prostě prý sáhla „do šuplíku" a vyndala jeden z mnoha scénářů, který napsala. Dnes už můžeme říci, že autorka hry Všední večer v hotelu Grand Vlasta Švarcová měla při výběru nové hry pro divadelní soubor Lumír nejen šťastnou ruku, ale i to že je talentovaným „psavcem".

Jak vlastně vznikl nápad na Všední večer v hotelu Grand?
Inspiraci i k této hře jsem samozřejmě brala všude kolem sebe. Jsou to střípky ze života. Ale ve své podstatě samozřejmě fiktivní příběh.

Dnes se hraje vaše hra premiérově. Jak k tomu došlo?
Prostě přišla kamarádka Hanka Kafková s tím, že bychom mohli jako soubor po určité odmlce znovu něco zahrát. Řekla mi, kolik lidí by v té hře mělo vystupovat a já se podle toho zařídila a našla pro tento počet lidí ideální text. Navíc mám ten dojem, že je to text, kde se ideálně snoubí každá postava s typem herce, který ji ztvárňuje. Takže nemusí ve své podstatě ani moc hrát (smích).

Proč spolupráce s bukovským souborem?
Žiji tady a chtěla jsem podpořit místní kulturu. Místo abychom chodili do hospody, tak chodíme na zkoušky. První představení v roce 2009, hru od Agathy Christie Pacientka, jsem tehdy dokonce točila na video.

Kdo se ujal režie?
Režírovali jsme se tak nějak všichni navzájem.

Naznačila jste, že máte doma v šuplíku i další texty.
Komedie, drama?
Mám od všeho něco. Píši podle momentální nálady.

Když nyní vidíte, jak vaše slova na jevišti ožívají, jste s výsledkem spokojená?
Musím své kolegy pochválit. Oni si opravdu vzali mnou napsané postavy za své.

Jak se cítíte před premiérou vaší hry?
Mám trému. Ale dobré je, že tu jsou převážně samí známí z vesnice, takže snad přimhouří oči.

Autor: Jana Elznicová
Zdroj: http://rakovnicky.denik.cz/kultura_region/herci-byli-odmeneni-vrelym-potleskem-a-kvetinami-20151026.html
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':