Databáze českého amatérského divadla

Texty: HRABOVSKÁ, Nicol: Za ruskou dramatikou do žižkovského H2O. AS 22.4.2016.

Za ruskou dramatikou do žižkovského H2O

Novou dramaturgickou koncepcí studentské umělecké skupiny OLDstars se stalo uvádění novinek současné ruskojazyčné dramatiky v české premiéře. Ljuba Krbová se pravidelně objevuje v roli matky ve hře To všechno ona, kde jí jako její syn výborně sekunduje Jan Battěk. Počátkem března pak měla premiéru inscenace Natašin sen, v níž exceluje Elizaveta Shvachko. Obě hry přeložila Marcela Magdová a zrežíroval Tomáš Staněk.

Činoherní

To všechno ona současného běloruského dramatika Andreje Ivanova popisuje složitý vztah matky se synem, kteří tragicky nesou ztrátu hlavy rodiny. Zoufalá matka se snaží synovi přiblížit a přinutit jej ke komunikaci. Založí si proto profil na sociální síti, kde si se synem pod falešnou identitou mladé gothičky povídá a dozvídá se jeho přání a touhy. Zklamání, které přijde, když pravda vyjde najevo, že však bezbřehé.

Autor za hru získal dvě prestižní ocenění v rámci mezinárodních dramatických soutěží, nicméně teprve českou premiérou se dočkala zinscenování v jiném než v ruském jazyce. A nutno podotknout, že české zpracování je více než zdařilé, o čemž svědčí i fakt, že se letos objevilo v kategorii inscenace roku mezi navrženými na Ceny divadelní kritiky (dříve Ceny Alfréda Radoka, které se udílejí od roku 1992). Jan Battěk, který zde ztvárnil roli dospívajícího teenagera, byl navíc kritiky v anketě několika hlasy navržen na talent roku 2015.

Druhou hrou, po které dramaturgyně a překladatelka Marcela Magdová sáhla, byl Natašin sen Jaroslavy Pulinovič, absolventky Státního divadelního institutu v Jekatěrinburgu. V roli dospívající Nataši, chovankyně dětského domova, vyniká studentka posledního ročníku katedry činoherního divadla DAMU Elizaveta Shvachko, která se kromě školního divadla Disk pravidelně objevuje například ve Stavovském divadle v inscenaci Kámen. Natašin sen popisuje příběh dospívající dívky, která netouží po ničem jiném než po lásce a která není schopná smířit se se světem, v němž neexistují stejné možnosti pro všechny, je plný lásky, iluzí, ale především osamocení.

Hra byla přeložena do několika jazyků a uvedena v mnoha divadlech v Evropě i v zámoří. Přestože má Pulinovič na kontě již 16 her, je Natašin sen jejím prvním textem uvedeným na české scéně.

OLDstars

Autor: Nicol Hrabovská
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':