Databáze českého amatérského divadla

Texty: Kouřil M . o lidových hrách, 1976

1976
"nedávné uvádění "lidových her" v 60. letech dokázala, jak škodlivé je, opustíne-li marxistické zřetele společenského a třídního vidění a jak místo bojovníků za ateismus se obratem ruky staneme revizionistickými šiřiteli podpory "církve svaté". Leninova teze o dvou kulturách v každé společenské formaci nesmí být opomíjena, i když se zdá, že "národní umění" je celistvé a zdánlivě - ppod tlakem nacionalismu - mizí třídní aspekt společenské skutečnosti.
dovolávání se Lidových suit Déčka oslavujících bojovnou lidovost a její revolučnost v r. 1938-9, při uvádění religiozních rekonstrukcí lidových náboženských her v 60. l. - po polském vzoru -, které měly vážnou religiozní odezvu zejména na Moravě a pod.) z toho nevznikl užitek, naopak léta krize dokázala, že i to narušovalo ideologickou jenotu strany a lidu.
M.Kouřil, Úvod do vědy o scénických uměních, 1976, str.48 + 84.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':