Databáze českého amatérského divadla

Texty: SYNECKÝ, Jakub: Police, jeviště ochotníků v místním hostinci, opona s vedutou obce, autorka M. Čechová, 1922, obřadní síň v zámku

Polická opona o rozměrech 390 x 230 cm patří k tradičnímu typu opon s vedutou obce. Veduta Police u Třebíče je malována v šírokém krajinném rámci. Chybí typický motiv drapérie lemující výjev, zde uzavřený pouze do jednoduchého perspektivního rámu.
Na dobu vzniku upomíná, že zavěšená girlanda květů, rámující nahoře obraz, vrcholí osově umístěným znakem republiky. Také dvě postavy dívek v popředí, doprovázené postavičkami hudoucích putti, jsou charakterizovány v podstatě civilním oblekem, ovšem v národních barvách, s modrou sukní a červenou halenou. Jedna z nich má na hlavě věneček, druhá pozvedá jednoduchou kytici směrem k vyobrazené obci i státnímu znaku nad ní. Na parapetu leží několik květů a v ose státního znaku rozevřená kniha.
Tradiční veduta obce je tak propojena s jednoduchou, každému srozumitelnou symbolikou rozkvětu země za vytoužené národní samostatnosti. Vzkvétá vzdělanost, jak dosvědčuje rozevřená kniha, i umění, reprezentované tradičními postavičkami putti s hudebními nástroji.
Celkové pojetí je poněkud naivistické, zdá se však, že zejména sumární postavy obou děvčat a způsob malby pestrých květů se inspirovaly tehdejší malbou ve stylu národního slohu, nejlépe reprezentovanou dílem Františka Kysely.

(Mgr. Jakub Synecký, květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Pojmy

Související Obrázky

Police, opona veduta obce, autorka M. Čechová, 1922


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Police, opona veduta obce, autorka M. Čechová, 1922