Databáze českého amatérského divadla

Texty: SYNECKÝ, Jakub: Roudnice, DS Tyl, opona Ctirad a Šárka, neznámý autor (Jan Lev?), po r. 1926, NM Praha

Nedávno objevená malovaná opona o rozměrech 750 x 300 cm spolku Tyl v Roudnici (v Krkonoších) není přesně datována. Vzhledem k tomu, že však máme zprávu o velkém požáru hostince U Jakoubků, kde spolek působil, k roku 1926, kdy „shořelo i jeviště“, jedná se patrně o dílo z doby o něco pozdější obnovy spolkové činnosti.
Opona sama nám k bližšímu určení nepomůže. Námět je tradiční, bájeslovný, zachycuje Ctirada a Šárku. Lemován je draperií po stranách. Drapérie se rozevírá a postrádá horní část, která by zasahovala nad malovaný obraz, jenž není jinak dále orámován kromě spodní bordury s třapci, což vytváří iluzivní efekt opony v oponě. Výjev tedy není chápán ani jako historický obraz, ani jako výjev z imaginárního divadelního představení, nýbrž jako iluzivní druhá opona.
Zachycen je okamžik, kdy Ctirad se svou družinou objevují přivázanou Šárku, což umožňuje rozvinout krajinný rámec do šíře i do dáli. Krajina i jednotlivé postavy jsou malovány uvolněným rukopisem, jasná prosvětlená atmosféra ukazuje velké porozumění pro tradici české krajinomalby konce 19. století, k níž se svým pojetím hlásí.

(Mgr. Jakub Synecký, květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Při prvním odborném průzkumu nebylo nalezeno signování opony ani dalších kulis, které byly objeveny na půdě roudnického obecního úřadu. Kdo je tedy autorem není zřejmé. Podle analogií a znalosti kulis ochotnických spolků z okolí, způsobu malby zejména drapérií na krajích díla a fyziognomie postav, by mohl být autorem nejen opony, ale i dalších zadních prospektů – kulis Jan Lev (1874 – 1935).
Jan Lev zkoušel studovat malířství na pražské Akademii, ale po roce z existenčních důvodů odešel a maloval pokoje, podle tehdejší módy s řadou „maleb z ruky“, figurálních či krajinářských výjevů. Působil v Jilemnici, zajímal se o divadlo, maloval žánrové obrázky a podobizny. Jeho malby jsou tam i na veřejných stavbách a v jejich interiérech. Vynikl jako malíř kulis. Dobové plakáty na ochotnická představení zvaly na „dekorace od Mistra Jana LEVA z Jilemnice“.
(z článku Hanuše Jordana Příběh opony z Roudnice v Krkonoších)

Související Pojmy

Související Přílohy

Související Obrázky

Roudnice, Tyl, opona, Ctirad a Šárka, s.a.


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Roudnice, Tyl, opona, Ctirad a Šárka, s.a.