Databáze českého amatérského divadla

Texty: SYNECKÝ, Jakub: Svojanov, jeviště divadelních ochotníků v sále hostince, opona s vedutou obce a hradu, autor A. Mach z Litovle, 1923, sál radnice

Opona o rozměrech 480 x 250 cm, vytvořená pro Svojanov litovelským malířem Machem (signováno a datováno – „A. Mach – Litovel – Morava – 1923“), patří k tradičnímu typu opon s vedutami míst, pro něž byly určeny.
Východočeský Svojanov u Poličky se pyšní dominantou raně gotického hradu, což byl pro vedutu vítaný námět.
Rovněž volba malíře z Moravy (což si k signatuře hrdě připsal) dokládá tradiční orientaci okolí Poličky jako pomezní oblasti spíše k přiléhající Moravě, než k českému vnitrozemí.
Vlastní veduta téměř čtvercového formátu je zarámována nesmírně bohatou drapérií s neobvyklým, velmi bohatým členěním i řasením. Uprostřed je užit dokonce motiv drapérie přehozené přes tyč, pod vnější drapérií purpurově červenou vykukuje vnitřní, zabarvená do zelena.
Veduta je podána spíše ve studených barvách, pohled přechází hlubokým korytem říčky v popředí přes skupinu stavení k dominantě hradu na obzoru. Malba stromů je podána velmi uvolněně, v barevných skvrnách, někdy kontrastní studené barevnosti. Dosvědčuje malířovu orientaci na pokročilejší českou krajinomalbu prvního desetiletí 20. století.

(Mgr. Jakub Synecký, květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Svojanov, opona cesta k obci, hrad Svojanov, malíř Mach z Litovle, 1923


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':