Databáze českého amatérského divadla

Texty: SYNECKÝ, Jakub: Držkov, Pěvecká a divadelní jednota Lev, opona Múzy, autor Alois Otahal, 1909, OÚ

Alois Otáhal (1871- 1952) byl malíř autodidakt, rodák z Litovle, který se roku 1898 usadil v Držkově, stal se členem místní Divadelní jednoty Lev a maloval pro ni i oponu s velmi konvenčním a toporným vyobrazením Múz holdujících Apollónovi na trůně, jejž provází snad Amor. Baldachýn trůnu zdobí výrazný letopočet 1909.
Opona je pojata v méně obvyklé tradici obrazu na plátně. Výjev v neurčitém oblačném prostředí zabírá celou plochu, pouze na spodním okraji nacházíme obvyklou borduru. Také dva iluzivně malované závěsy po stranách výjev pouze zdůrazňují, ale z celistvosti obrazové plochy nevydělují. Pro naprostou většinu opon českého ochotnického divadla je naopak příznačné, že ústřední výjev doprovází bohatá drapérie, kterou zde zcela postrádáme.

(Mgr. Jakub Synecký, červenec 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
STROTZER, Milan (ed.): Malované opony divadel českých zemí II. Praha, NIPOS 2017. Komentář Jakub Synecký, s. 61 - 62.

Související Soubory

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Držkov, DJ Lev, opona, Otahal 1909


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Držkov, DJ Lev, opona, Otahal 1909