Databáze českého amatérského divadla

Texty: SYNECKÝ, Jakub: Loužnice, jeviště DrO Sokola, opona Múzy s párem lvů , autor Alois Otahal, 1926, KD

Alois Otahal (1871-1952) byl malíř autodidakt, rodák z Litovle, který se roku 1898 usadil v Držkově. Pro Držkov maloval oponu tamního divadelního spolku Lev s tématikou Múz již roku 1909. Necelých dvacet let, které uplynuly mezi tímto dílem a oponou o rozměrech 700 x 320 cm pro Loužnici v okr. Jablonec nad Nisou, nezměnilo na jeho konzervativním výtvarném názoru naprosto nic. Malovaný výjev, lemovaný nyní závěsy drapérie po obou stranách, dolní bordurou se střapci a horní sufitou, zachycuje oblačný vůz Apollónův v neurčitém nebeském prostředí, pod nímž na zemi, znázorněné trsy naturalistické vegetace, pózují tři Grácie. Podstatnou část pravé strany obrazu zaujímají dva lvi, jeden dřímající a druhý probuzený. Nebýt zde tohoto motivu, ani bychom si neuvědomili, že oproti oponě v Držkově je práce pro Loužnici malována již v nové společenské situaci vzniklé Československé republiky.
Je spíše zajímavé, že rodák z Litovle, působící na Jablonecku, cítí povinnost banálním motivem probuzeného lva přece jen novou skutečnost národní samostatnosti připomenout.

(Mgr. Jakub Synecký, červenec 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Pojmy

Související Obrázky

Loužnice, Sokol, opona Múzy, 1926


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Loužnice, Sokol, opona Múzy, 1926