Databáze českého amatérského divadla

Texty: ZOUBEK, Václav: Úhlejov, jeviště sboru dobrovolných hasičů v sále hostince, opona Praotec Čech, autor Miloš Středa, 1924, obecní skladiště

Oponu pro kroužek divadelních ochotníků místního sboru dobrovolných hasičů v Úhlejově na okr. Jičín namaloval roku 1924 Miloš Středa z Miletína. Do sálu hostince Na Zavadilce pro ně zhotovil ještě jeviště se šesti proměnami.
Ústřední motiv, figurální skupinu okolo starce, který výrazným gestem pravice ukazuje ke vzdálené siluetě Hradčan, tvoří dalších šest osob, stojící mladý muž, levicí prodlužuje starcovo gesto, dívka se tváří tiskne k starcově hrudi, u starcových nohou sedí rodiče s malým děckem a proti klečí polonahý jinoch. Všichni odění ve směsici krojů antických a z devatenáctého století. Figury jsou zakomponované téměř na střed formátu na kraj lesa pod mohutným stromem a hledí do otevřené krajiny. Na nebi se blíží sokol s ratolestí v pařátech. Motiv věšteckého výjevu s praotcem Čechem není invencí Miloše Středy. Zopakoval ho na oponách pro Mžany a Bělou u Pecky. Stejně, ale bohatší o jednu postavu, ho namaloval Pepa Máca roku 1928 pro Doubravu a úplně stejně je namalovaná postava starce na oponě z Křídel u Žďáru nad Sázavou. Předlohou jim byl barvotisk „Kde domov můj“ Věnceslava Černého. Pepa Máca ho převzal doslovně i s krajinou s Karlštejnem před Mockerovou regotizací a dívkou hrající na housle. Středa houslistku vynechal, ale přidal prvek přejatý s Mathauserovy Libušiny věštby – siluetu Prahy na obzoru.

(Akad. malíř Václav Zoubek, srpen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Pojmy

Související Obrázky

Úhlejov, Hasiči, Praotec Čech - opona
Úhlejov, Hasiči, Praotec Čech - opona
Úhlejov, Hasiči, Praotec Čech - opona
Úhlejov, hostinec Na Zavadilce


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Úhlejov, Hasiči, Praotec Čech - opona
Úhlejov, Hasiči, Praotec Čech - opona
Úhlejov, Hasiči, Praotec Čech - opona
Úhlejov, hostinec Na Zavadilce