Databáze českého amatérského divadla

Texty: ZOUBEK, Václav: Trusnov, SDO Máj, opona Bájná krajina - rub novější opony s vedutou obce, autor neznámý, s.a., OÚ

Na rubu opony s vedutou obce o rozměrech 590 x 320 cm je podobně do bohatého orámování (fotografie zobrazuje jen výřez) vymalovaný krajinný výsek. Orámování tvoří nahoře malovaná červená sametová draperie se zlatými střapci, po stranách secesní pilastry s palmovými listy a kruhovými medailony s maskami a dole pás s ornamentální bordurou. Krajinný výsek je údajně bájná krajina. Lze se však oprávněně domnívat, že se naopak jedná o reálnou krajinnou partii na Podorlicku nedaleko Trusnova. Ve středu formátu je útvar připomínající hradní zříceninu. V kraji byly hrady stavěny na výšinách výrazně jako homole vystupující z terénu, ať už je to Žampach, Potštejn nebo Litice nad Orlicí. Zobrazený hrad by mohl být jedním z nich. Ve středu se k divákovi klikatí říčka. V popředí vlevo se vypínají štíhlé topoly a před nimi jakýsi relikt architektury. Na stráni vpravo kvetou stromy. Vše je malováno zběžným živým rukopisem. Opona působí velmi civilním dojmem.

(Akad. malíř Václav Zoubek, srpen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Pojmy

Související Obrázky

Trusnov u Vysokého Mýta, opona, rub opony
Trusnov, Bájná krajina, rub opony s vedutou obce


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Trusnov, Bájná krajina, rub opony s vedutou obce