Databáze českého amatérského divadla

Texty: PURKRÁBEK, Pavel: Janov nad Nisou, sál kina, opona s vedutou města a mohutnou draperií, autor Jan Staněk ?, 50. léta 20. stol. ?, kinosál Heuréka

Opona s vedutou obce uprostřed mohutných drapérií, dochovaná v bývalém kinosále v Janově nad Nisou, je označována jako dílo janovského malíře Jana Staňka z 50. let 20. stol. Není však vyloučeno, že byla zhotovena pro místní německý ochotnický soubor již dříve, možná již v roce 1927, od kdy byl sál užíván k divadelním představením. V 50. letech patrně došlo k částečné přemalbě či restaurování původní opony Janem Staňkem. Tuto domněnku podporuje i skutečnost, že se na oponě nepromítají tendence v českém divadle té doby téměř nezbytné. Ani německé obyvatelstvo si asi na českém území nepotrpělo na vlastenecké projevy podobné obrozeneckým snahám českým.
Opona je zajímavá zejména tím, že drapérie rámující krajinný motiv zabírá více místa než veduta obce. Krajinomalba je velmi precizní, dokonce překvapivě detailní v zobrazení reálií. Je ovšem také ve své poctivosti „malířinou“ a ve smyslu uměleckého uchopení nepolíbená. Podobá se trochu, byť ve zcela jiném rozměru, tvorbě malovaných pohlednic, kde je snaha o krásný výsledný efekt přímo úměrná schopnostem autora

(Mgr. Pavel Purkrábek, červenec 2016 / úprava PhDr Milan Strotzer, říjen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Obrázky

Janov nad Nisou, detail opony, veduta města, 194x
Janov nad Nisou, detail opony, veduta města, 194x
Janov nad Nisou, opona, veduta města, 194x


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Janov nad Nisou, opona, veduta města, 194x
Janov nad Nisou, detail opony, veduta města, 194x
Janov nad Nisou, detail opony, veduta města, 194x