Databáze českého amatérského divadla

Texty: PURKRÁBEK, Pavel / STROTZER, Milan: Myslovice, jeviště Ochotníckého spolku v míst. hostinci, fragment opony či prospekt venkovské návsi, autor František Bureš, s.a., OÚ

Opona nalezená bývalém hostinci v Myslovicích na Klatovsku, jejíž autorství je připisováno Františku Burešovi, má rozměry 470 x 245 cm a je na ní namalována náves obce. Ze zachovaných odříznutých částí opony lze usuzovat, že se jedná pouze o fragment opony, že celkové rozměry byly daleko větší. Na oponě mohla být veduta celé obce zarámovaná drapérií. Přes vynaloženou snahu, se nenalezl v místě se stovkou obyvatel nikdo, kdo by se upamatoval na divadelní činnost v obci, která tu byla zaznamenána nejméně v 30. letech 20. stol., a mohl přispět k zodpovězení otazníků nad myslovickou oponou.
V každém případě obří opona v Myslovicích patří mezi ty neideové se snahou zobrazit dobře známé reálie. Způsob malby je velmi naivní, a tak se vtírá myšlenka, zda by vyobrazení nezafungovalo jako malovaný aspekt pro nějaký divadelní kus.
Zobrazený motiv je patrně centrem obce, tedy místem setkávání, místem všem důvěrně známým. Odtud tedy výběr motivu. Opona působí zvláštním dojmem, neboť zobrazený výjev je velmi detailní s velmi blízkou optikou, a na to, že se jedná o náves, není zde překvapivě žádná figura. O důvodech můžeme jen spekulovat, avšak takto blízký pohled v krajinomalbě zbavený lidí není tak častým jevem. Můžeme vzpomenout Jansovy akvarely staré Prahy, kde je dominantou architektura. V každém případě město či obec bez lidí působí znepokojivě, neoživí-li architekturu lidé reální, jako v případě kulis, kde by malované persony byly naopak na překážku.
Ostatně, nalezené odříznuté části opony vykazují zcela jiný malířský rukopis, a tak není vyloučeno, že s obrazem návsi nemají žádnou souvislost. Mohlo též dojít k přemalbě původní, již omšelé opony na kulisu, zadní prospekt venkovské návsi.

(Mgr. Pavel Purkrábek, červenec 2016 / PhDr. Milan Strotzer, srpen 2016 (1. a 4. odstavec) - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Pojmy

Související Obrázky

Myslovice, ochotníci, část opony či prospekt, Náves, autor František Bureš, s.a.
Myslovice, opona, detail
Myslovice, opona, detail
Myslovice, opona, odříznutá horní část opony


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Myslovice, ochotníci, část opony či prospekt, Náves, autor František Bureš, s.a.
Myslovice, opona, detail
Myslovice, opona, detail
Myslovice, opona, odříznutá horní část opony