Databáze českého amatérského divadla

Texty: SYNECKÝ, Jakub: Lanžov, DrO Sokola v býv. hostinci, opona Přemysl Oráč, autor Miloš Středa,1921, restaurována 2014 ateliérem Triton, v soukromém vlastnictví

Malba Františka Ženíška Povolání Přemysla Oráče od pluhu pro pražské Národní muzeum byla po českém venkově široce rozšířená prostřednictvím reprodukcí pro školní účely. Jako po osvědčené předloze po ní sahali velmi často učitelé působící ve vesnických divadelních spolcích, ale i profesionální malíři dekorací. To je i případ Miloše Středy, usazeného v Miletíně a tvořícího pro široké okolí.
Oproti jiným případům téhož, z nichž je třeba připomenout oponu v Šošůvce od Antonína Sychry, drží se Středa své předlohy velmi věrně, kdežto pro Sychru se stává spíše podkladem vlastní kreace. Středův přístup byl zřejmě podmíněn také pietou k tak významnému malířskému dílu.
Obraz je toliko překomponován z lunetového do obdélného formátu opony a olemován na všech čtyřech stranách jednoduchou bordurou. Rozmístění postav, stafáže i krajinný rámec je dodržen věrně. Malířské podání ale bylo znatelně měkčí a barvy sytější oproti studenějším tónům předlohy. Srovnání s dalšími Středovými díly ukáže, že je to podstatný rys jeho tvorby.

(Mgr. Jakub Synecký, září 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Pojmy

Související Obrázky

Lanžov, opona mal. M.Středa, 1921
Lanžov, opona, Libušino poselství, 	Miloš Středa dle lunety Fr. Ženíška
Lanžov, opona, Miloš Středa, 1921
Lanžov, opona, Poselství Libušino, dle Ženíška Miloš Středa 1921, restauroval ateliér Triton 2015, soukromé vlastnictví
Lanžov, Přemysl Oráč, Miloš Středa, 1921, bývalý hostinec, soukromý majetek


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Lanžov, opona, Libušino poselství, 	Miloš Středa dle lunety Fr. Ženíška