Databáze českého amatérského divadla

Texty: BLÁHA, Jiří: Česká Bělá, jeviště Sokola, fragment opony - veduta obce, autor neznámý, asi 1924, ZŠ

Sokolové v České Bělé si zařídili jeviště v místním hostinci v roce 1924. Firmě Eichler, o které zatím nic bližšího nevíme, za ně měli zaplatit 1500 korun. Součástí podobných dodávek specializovaných divadelních firem bývala většinou i opona a alespoň základní dekorace. Malířské provedení široce pojatého krajinného výjevu však rutinnímu projevu divadelních dekoratérů, pracujících na podobných tématech většinou podle fotografických předloh, příliš neodpovídá – spíše připomíná neškolený projev nadšeného místního umělce, snažícího se zachytit všechny detaily svého dobře známého domova.
Část opony s pohledem na obec je dnes vystavena ve vestibulu místní základní školy. Není přitom zřejmé, jak vypadala celá opona – výřez s vedutou má na oponu nezvykle nízký formát a pokud by jej po stranách např. lemovala jindy běžná draperie, musela by opona zřejmě být mnohem vyšší.
(Mgr. Jiří Bláha, červenec 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
STROTZER, Milan (ed.): Malované opony divadel českých zemí II. Praha, NIPOS 2017. Komentář Jiří Bláha, s. 39.

Literatura: Valenta, Jiří (ed.), Malované opony divadel českých zemí. Praha: NIPOS 2010, s. 390

Související Obrázky

Česká Bělá, jeviště Sokola, opona, veduta obce, autor neznámý, asi 1924


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Česká Bělá, jeviště Sokola, opona, veduta obce, autor neznámý, asi 1924