Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Broumov, Městské divadlo, opona Alegorie umění, autor neznámý, asi po r. 1900, neexistuje, doložena pohlednicí

Opona Městského divadla v Broumově doložená dobovou pohlednicí je takřka totožná s oponou ve Znojmě z roku 1900 od autorů Franze Schalluda a K. Franka nazvanou U pramene poezie. I z nepříliš zřetelného snímku lze usuzovat, že jde - stejně jako u opony znojemské - o řemeslně kvalitně zhotovenou malbu v líbivém historizujícím duchu. Ústředním motivem obrazu je postava Erató, zosobňující Múzu lyrické a milostné poezie. Dívka v bílé říze, s věnečkem bílých květů na hlavě sedí u lesního pramene, vyvěrajícího po její pravé ruce. Múzu doprovází skupina kupidů, malých nahých dítek, zpodobňujících posly světské lásky, jež drží Eratinu lyru. Jeden z andílků právě připevňuje girlandu z růžových květů na kamennou bystu antického literáta, umístěnou ve stínu starého dubu. Múza podává v mušli doušek inspirace renesančnímu básníkovi. Autorství opony zůstává prozatím utajeno. Může jít o repliku opony znojemské od stejných autorů, stejně jako o repliku jiného autora, který jejich dílo napodobil.

(PhDr. Milan Strotzer, září 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

STROTZER, Milan (ed.) Malované opony divadel českých zemí II. Praha, NIPOS 2017. Komentář Milan Strotzer, s. 29.

Související Pojmy

Související Obrázky

Broumov, Městské divadlo, opona
Broumov, Městské divadlo, opona


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Broumov, Městské divadlo, opona
Broumov, Městské divadlo, opona