Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Žatec, Městské divadlo, návrh opony Apoteóza města a jeho šťastného života, autor Oskar Brázda, 1948, Galerie O. Brázdy na zámku Líčkov

V knize Malované opony divadel českých zemí z roku 2010 je na str. 153 uvedena opona Městského divadla v Žatci nazvaná Apoteóza města a jeho šťastného života. Namaloval ji v roce 1948 malíř Oskar Brázda, absolvent vídeňské AVU. Ten po svých vídeňských studiích roku 1913 odjel na stipendijní pobyt do Itálie, kde byl za první světové války zpočátku internován, a pak se zapojil do zahraničního odboje vedeného T. G. Masarykem. Z Itálie se do ČSR vrátil roku 1925 a zakoupil zámek Líčkov, kde pokračoval ve své tvorbě v duchu evropské akademické malby. Dnes je na zámku Líčkov Galerie Oskara Brázdy. Mezi jejími exponáty je návrh žatecké opony. Realizovaná opona koresponduje s návrhem, až na jednu výjimku v pravé části výjevu. V návrhu na oponu je zobrazena dívka na koni se srpem v ruce. Na realizované oponě nesedí dívka na koni nýbrž na kravce. Co bylo důvodem takové proměny se můžeme jen dohadovat. Vzhledem k roku vzniku opony mohly vést k záměně docela dobře důvody ideologické.

(PhDr. Milan Strotzer, prosinec 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Žatec, Divadlo, Apoteóza města a jeho šťastného života, návrh opony Oskara Brázdy, 1948


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Žatec, Divadlo, Apoteóza města a jeho šťastného života, návrh opony Oskara Brázdy, 1948