Databáze českého amatérského divadla

Texty: Regionální muzeum Chrudim: Slavnostní spuštění chrudimské divadelní opony, akce.infocesko.cz, 2016

CHRUDIMSKÁ DIVADELNÍ OPONA – po náročném restaurování dojde v chrudimském Divadle Karla Pippicha k jejímu prvnímu slavnostnímu spuštění ve čtvrtek 6. října 2016 od 19ti hodin!

V polovině letošního léta bylo dokončeno náročné restaurování divadelní opony, která sloužila svým účelům ve starém chrudimském divadle (stojícím na místě dnešní Komerční banky) po celou druhou polovinu 19. století.
Opona byla Regionálním muzeem v Chrudimi, do jehož sbírek se dostala ještě na konci 19. století, nedávno bezplatně a na dobu neurčitou na základě výpůjční smlouvy schválené Radou města zapůjčena Městu Chrudim. Nyní je umístěna na prvním jevištním tahu v Divadle Karla Pippicha, kde bude spouštěna při výjimečných příležitostech a stane se významným představitelem chrudimské kulturní historie.
K jejímu prvnímu slavnostnímu spuštění dojde během zahájení podzimní divadelní sezony ve čtvrtek 6. října 2016 před představením Pražského komorního baletu 3 české kvartety.

V roce 1854 vytvořil tuto, v pořadí druhou, chrudimskou divadelní oponu Jan Kokeš, místní malíř sakrálních obrazů a portrétista. Jde o olejomalbu na plátně o velikosti necelých 8 krát 5 metrů, která znázorňuje Kazi, Tetu a Libuši, která věští slávu Prahy - námět unikátně vychází z národních mýtů české historie. Jde o jednu z mála dochovaných historických divadelních opon v České republice!

Opona, která se dostala do chrudimského muzea již na konci 19. století, byla již za svého „života“ značně poškozena používáním (trhliny, praskliny a vydrolené části malby, potrhané kraje, skvrny, neodborné zásahy atd.) a pokryta silnou vrstvou prachu. Velmi náročné restaurování (viz níže přiložený rozpis prací), které během dvou let provedl akad. malíř Jiří Látal se svým týmem, bylo finančně velmi nákladné (650 tisíc Kč).

Finanční prostředky na jeho uhrazení byly získány především od Ministerstva kultury a Pardubického kraje, z rozpočtu muzea, dále přidalo Město Chrudim, starosta Petr Řezníček a drobní dárci, kteří přispěli do veřejné sbírky, kterou zorganizovalo Regionální muzeum. Všem, kteří se na restaurování finančně podíleli, děkujeme!

Těšíme se, že se na první slavnostní spuštění chrudimské divadelní opony přijdete podívat!

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Chrudim (okr. Chrudim): Chrudim, opona, Krok a jeho dcery – Kaša, Teta, Libuša, Jan Kokeš, před rokem 1854, muzeum Chrudim
Chrudim, opona, Krok a jeho dcery – Kaša, Teta, Libuša, Jan Kokeš, před rokem 1854, opona po restaurování


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Chrudim (okr. Chrudim): Chrudim, opona, Krok a jeho dcery – Kaša, Teta, Libuša, Jan Kokeš, před rokem 1854, muzeum Chrudim
Chrudim, opona, Krok a jeho dcery – Kaša, Teta, Libuša, Jan Kokeš, před rokem 1854, opona po restaurování