Databáze českého amatérského divadla

Texty: VORDOVÁ, Renata: Přehlídka dětské recitace Louny, 16. - 17. 4. 2016. Deník Dětské scény, č. 0., str. 12 - 13, 10.6.2016.

PŘEHLÍDKA DĚTSKÉ RECITACE
LOUNY, 16. A 17. 4. 2016

Již tradičně pořádá krajskou „Dětskou scénu“ městská knihovna v Lounech. Poskytuje pro přehlídku nadstandartní zázemí v prostorách knihovny. Pracovníci MKL zabezpečují i takové služby jako je seminář pro recitátory – hlasová rozcvička před recitací a tzv. stínový rozborový seminář, kde lektorka moderuje diskusi s dětmi. Další knihovníky je možné vidět v rolích moderátorů, nápovědy, fotografa, kavárníků. To vše podporuje velmi vstřícnou atmosféru a minimalizuje soutěžní ráz celé přehlídky. Všichni recitátoři dostávají kromě účastnického listu i šité hračky z dílny Spolku paní, dam a dívek, který pracuje při knihovně.
Letošní ročník se konal v sobotu a neděli 16. a 17. dubna 2016. V lektorském sboru zasedli: Jan Anderle, Renata Vordová a Anna Bahnerová. Na přehlídce se sešel rekordní počet recitátorů i diváků.
V sobotu recitovalo 15 dětí v 1. kategorii – ocenění za interpretaci jich obdrželo pět: Anna Andrášková, Magdalena Emma Prontekerová, Adéla Vázlerová, Jasmína Van Vegchel a Karolína Štolbová. Přestože 1. kategorie není postupová, v Lounech postoupily děti z dopoledne do odpoledního bloku – všichni recitátoři vystoupili jako tzv. předskokani před třetí věkovou kategorií. V té všech 16 recitátorů interpretovalo dva texty. Do Svitav byli vysláni Anna Formánková za interpretaci textu, který pro ni napsal její strýc – básník Václav Formánek, kde vtipně komentuje život v Ústí nad Labem, a Martin Matocha, který příjemně překvapil především poučenou interpretací obtížného textu Jiřího Ortena O čem ví tesknota.
V neděli dopoledne pokračovala přehlídka druhou věkovou kategorií, ve které vystoupilo 16 interpretů. Lektorský sbor ocenil nejvýše Annu Horákovou za interperetaci textu A. de S. Exupery – Malý princ. Anně se podařilo dnes už klasický text uchopit po svém a přesvědčit publikum o svém pohledu. Dalším, kdo bude reprezentovat Ústecký kraj ve Svitavách, je Martin Balabán s textem Eduarda Basse Nešťastná rodina. Martin s úžasným nadhledem a smyslem pro přesné pointování dokázal, že i ve druhé kategorii se mohou vyskytnout téměř profesionální výkony.
Závěr patřil nejstarším recitátorům – kategorii čtvrté. V ní vystoupilo 19 interpretů, každý se dvěma texty. Nominováni byli Nikola Helšusová – s textem Shela Silversteina Rozhvor, kde dokázala na minimálním prostoru vytvořit a předat tísnivou atmosféru textu a Josef Fečo, který svým velmi osobitým projevem oslnil diváky především interpretací textu Františka Nepila Chalupník a jeho žena. Doporučena k postupu byla Natálie Oyawale s texty I. A. Krylova Vlk a beránek a O. Wilde Slavík a růže. Natálie ukázala jedinečný pohled na oba texty.
Kromě postupujících ocenili lektoři ve 2., 3. a 4. kategorii ještě interpretaci textů u Audrey Kristine Wangle, Kláry Ulbertové, Adély Kočínové, Rozálie Vrané, Adiny Tonderové, Antonína Ďurana, Matěje Parpela a Jana Kunze.
Po každé kategorii proběhl rozborový seminář – lektoři byli k dispozici dětem i jejich dospělému doprovodu na třech místech a věnovali se všem, kteří přišli diskutovat o svých výstupech.
Úroveň přehlídky byla velice vysoká, lektorský sbor ocenil dramaturgický výběr u většiny interpretů i viditelnou poučenou práci s dětskými recitátory.
Celkovou atmosféru pomohl dotvořit i doplňkový program – tzv. předskokani – ať už jimi byly děti z MŠ, nebo seniorský pěvecký sbor.
Renata Vordová

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':