Databáze českého amatérského divadla

Texty: NOVÁKOVÁ, Zuzana: Přehlídka dětské recitace Olomouc, 1. 4. 2016. Deník Dětské scény, č. 0., str. 25-26, 10.6.2016.

PŘEHLÍDKA DĚTSKÉ RECITACE
DĚTSKÁ SCÉNA OLOMOUC, 1. 4. 2016

V pátek 1. dubna 2016 proběhlo v prostorách ZUŠ „Žerotín“ v Olomouci krajské kolo recitační přehlídky Dětská scéna 2016 s postupem na národní přehlídku ve Svitavách. Tento „svátek poezie i prózy“ organizoval Dům dětí a mládeže v Olomouci spolu se Základní uměleckou školou „Žerotín“ v Olomouci, na akci se podílelo i Dramacentrum Olomouc. Přehlídka probíhala v uvolněné, přátelské, tvůrčí atmosféře, ve čtyřech věkových kategoriích se sešlo více než 80 dětí z různých koutů Olomouckého kraje.
Nejmenší recitátoři zI. kategorie měli tradičně nejpočetnější publikum. Většinu doprovázeli jejich učitelé, některé ale přijeli podpořit i rodiče, babičky, dědečkové či sourozenci. A tak byl pro vystoupení I. kategorie vyhrazen komorní sál ZUŠ. Po úvodní rozehřívací a seznamovací hodince s lektorkami Martinou Kolářovou a Magdalénou Strejčkovou se dvaadvacítka recitátorů představila se svými texty. Ty byly vesměs dobře vybrány tak, aby vycházely vstříc jejich možnostem. Objevily se texty Miloše Kratochvíla, Mileny Lukešové, Michala Černíka, Jana Skácela, Shela Silversteina, Emanuela Frynty a dalších (např. Jiřího Žáčka, který byl tentokrát zastoupen méně než jindy). Mladší děti si vybíraly převážně kratší básničky, starší třeťáci i drobnější prózy. Lektorky, ke kterým se záhy přidala Alena Palarčíková, která se ráno věnovala organizačním záležitostem okolo přehlídky, ocenily nakonec desítku nejlepších. Lektorský sbor zaujala více než polovina soutěžících dětí – někdo svou osobitostí, jiný výběrem textu, další hezkým hlasem či výrazným hlasovým projevem. Sem tam někoho malinko víc rozhodila tréma, bylo poznat, že některé děti méně fixují, což je ale v tomto věku běžné. Výjimečné výkony s ohledem na věk podali Martin Lužík ze ZŠ Mikulovice a Adéla Vavrčíková ze ZUŠ Prostějov. Martin se představil s dlouhým textem F. Nepila „Baryk a ježek“. Bavil sebe i publikum, perfektně přenesl na diváky svoje představy, jeho výkon měl humor i nadhled. Adéla si rovněž vybrala dost dlouhý úryvek z prózy, tentokrát od Daisy Mrázkové. I ona si s textem doslova pohrála a upoutala publikum.
Dvaadvacet recitátorů – převážně děvčat – z II. kategorie se sešlo v koncertním sále ZUŠ. Již v úvodní dílně, určené mladým recitátorům a vedené dvojicí lektorů Janou Turčanovou a Tomem Doležalem, byly odkryty při hlasových cvičeních u některých recitátorů i vážnější vady řeči. V dalších projevech se pak zvláště u chlapců projevila přílišná hyperaktivita, která se však při jejich sólových výstupech promítla kupodivu do pozitivní dynamiky interpretovaných textů. I to můžeme obecně přiřadit k příznivým výchovně vzdělávacím efektům recitační tvorby s dětmi. U
děvčat se ve třech případech objevily texty literárních deníků, jejich kvalita však nebyla valná, takže ani velmi slušný recitační výkon jim nemohl přinést kýženou přidanou hodnotu, která by je povýšila nad průměr. V úvodu uvedenou dvojici lektorů doplnila do tria Zuzana Nováková, která ráno plnila své povinnosti jakožto spoluorganizátorka přehlídky, a pak již mohlo dojít k tolik očekávané nominaci na celostátní přehlídku: nominovány byly výkony Kláry Sedlačíkové ze ZUŠ Mohelnice (M. Viewegh „Nejlepší tatínek na světě“) a Pavlíny Pitnerové ze ZŠ a MŠ Prostějov (E. Stará „O nečištěných zoubcích“). V obou případech se recitátorkám podařilo vystihnout poetiku vybraných textů, dařilo se jim udržovat
kontakt s posluchači a jejich projev byl velmi kultivovaný. Jako náhradnice na národní přehlídku byla vybrána oceněná Anita Palaščáková ze ZUŠ „Žerotín“ Olomouc (I. Dousková „Přijde Mikuláš“), kromě ní bylo oceněno ještě dalších šest recitátorů.
A jak to vypadalo v III. kategorii? Celý den krajského kola třetí kategorie měl zajímavou energetickou gradaci. Na úplném začátku ranního semináře byli recitátoři velmi tišší, klidní a trochu i nervózní. Tato nesmělá atmosféra se však již v průběhu semináře vypařila: recitátoři se probudili, rozhýbali, poznali prostor a v neposlední řadě již s úsměvem si oťukali také své spolu-recitátory. Úsměvy se nakonec ještě rozšířily po pořádném rozmluvení a rozhýbání. Krátká pauza – a již se přednášelo. Celá kategorie byla - jak z hlediska kvality vybraných textů, tak z hlediska přednesových výkonů - různorodá. Objevily se texty velmi známé, zbytečně krátké a vybrané „pod věk“, na druhé straně představili někteří recitátoři naopak texty neotřelé a zajímavé svým sdělovaným tématem i jazykem. Častým problémem ve výkonu bylo zbytečné sekání vět na celky menší, než je nutné, či nedostatečné porozumění významu textu. I tak však nebylo obtížné najít zástupce III. kategorie, kteří měli své přednesové dovednosti již dávno zvládnuté. A koho lektorský sbor - Ema Zámečníková, Jonáš Konývka a Klára Litterová - nakonec ocenil? Ve Svitavách budou III. kategorii z Olomouckého kraje reprezentovat Patrik Zívalík ze ZUŠ „Žerotín“ Olomouc (I. Dousková „Přijde Mikuláš“, K. Poláček „Bylo
nás pět“), Karolína Lolková ze ZUŠ Mohelnice (Z. K. Slabý „Děti s cedulkou“, J. Kašpar „Před zrcadlem“, „Puberta“) a jako náhradnice Tereza Rabalová ze ZUŠ Prostějov. Dále byla lektorským sborem vybrána a oceněna bez postupu ještě šestice recitátorů.
Ve IV. kategorii byla atmosféra velmi příjemná a uvolněná už od přípravné „rozmlouvací“ dílny. Bylo znát, že se sešla parta mladých lidí, kteří opravdu chtějí recitovat, chtějí něco sdělit, umí si vybrat text. Dramaturgie textů byla volena většinou dle naturelu přednašeče, nedostatky byly spíše ve výstavbě přednesového textu a nezkušenosti recitátora. Do národního kola lektorský sbor ve složení Hana Šprynarová, Martina Longinová a Vladislav Kracík doporučil Jiřího Peškara ze ZUŠ Mohelnice a Annu Buršovou ze ZUŠ Prostějov. Jiří Peškar prokázal ve svých výkonech, že je vyzrálá osobnost, která se umí maximálně koncentrovat, se smyslem pro humor a nadhledem (M. Palla „O sbíhání slin“ a Marcello D'Orta: Který z biblických příběhů vá nejvíc zaujal?). Anna Buršová je přirozená vypravěčka. Dokázala diváka vtáhnout do příběhu a udržet ho v napětí až do absurdní (J. Zvolský „Doma“) nebo tragické (J. Boyne „Chlapec v pruhovaném pyžamu“) pointy. Jako náhradník na národní přehlídku byla pro svou autentickou výpověď, barvitost a energičnost projevu vybrána Anežka Soukupová ze ZUŠ „Žerotín“ Olomouc (s texty I. Douskové a Z. Salivarové). Lektorský sbor dále udělil ještě tři další ocenění bez postupu a tři čestná uznání.
Závěrem nezbývá než popřát všem nominovaným recitátorům hodně štěstí na národní přehlídce ve Svitavách... Zlomte vaz!
Zuzana Nováková

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':