Databáze českého amatérského divadla

Texty: ŠIMEK, Václav, z Šimků z Košumberku a z Dalmanhorstu: Příspěvek ke genealogii loutkářského rodu Šimků

Po smrti stoupence pana Diviše Viléma Slavaty z Chlumu a z Košumberka rytíře Ondřeje Klatovského z Dalmanhorstu syna Jana Šimka z Klatov od r 1552 sto let, byly tři generace Šimků vychováni v Košumberku následně byli učiteli na Košumberků do r. 1652. Poslední učitel zchudlých rytířů Šimků odešel ze zámku Slavatů v r. 1652 na žádost vdovce Jindřicha, který byl ženat od r. 1635 s Annou Polyxenou Michnovou z Vacínova *1614 †1650. Po její smrti žil Jindřich 1650-1652 s dcerou potulných loutkářů. Se kterou měl Jindřich Vilém Slavata *1605, †1654; syna. Jindřich žádal k odchodu rytíře Šimka, aby jako třetí generace vychovatelů dětí z rodu Slavatů se ujal výchovy nemanželského syna kterého měl Jindřich s Marií dcerou loutkáře Hájka. Šimek odešel v r. 1652 s jeho synem i s Jindřichovou konkubínou Hájkovou. Jindřich se toho roku oženil s Marií Maxmilianou Evou Terezií Žďárskou ze Žďáru *Praha září
1637 †Chlum 17.10.1690. Koncem roku se Jindřichovi narodilo jediné manželské dítě, dcera z druhého manželství *Johanka Barbora Slavatová *1652 †Praha 15.8.1657, ta umřela v pěti letech 2 roky po otci. Tím rod Slavatů končí existenci na Košumberku. Šimek po čase se oženil se sestrou Marie a založil sní loutkářský rod Šimků z Košumberku. Syn Jindřicha také založil loutkářský rod Šimků z Křičně, u nich se objevují dědičná degenerace kostí Slavatů Záznamy o loutkářích se začali dokumentovat, až když vyšli zákony k omezování činnosti loutkoherců, tím nutná povolení na žádost loutkářů. Ti pochopili, že k hostování v malých vesnicích povolení netřeba a sou rychtáři i srdečně zváni.

Václav Šimek z Šimků z Košumberku a z Dalmanhorstu
28. 1. 2017

Text uveden bez redakční úpravy.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':