Databáze českého amatérského divadla

Texty: Hrabcová, Marie, slovo o souboru 2005

Divadlo ve Starém Městě

Divadelní soubor T. J. SOKOL existuje dodnes od svého založení v roce 1914, kdy byl ve Starém Městě založen SOKOL. I ve válečné době jsme v přísálí sokolovny hrávali alespoň pro sebe jednoaktovky, abychom si to válečné mládí trochu zpestřili.
Práce v souboru se dědí z generace na generaci. Já sama (*1926) jsem pokračovatelkou mého otce (*1896), věrného sokola, ochotníka, vlastence, odbojáře. Podle vzpomínek mého otce byly začátky SOKOLA a divadla plné nadšených bratrů a sester, kteří uměli hrát divadlo, uměli zpívat a nezalekli se ani operet, kterými se vždy divákům zavděčili. Veškerá tržba z divadel pomáhala k provozu SOKOLA, ale divadlo se podílelo, sice skromnou, ale přece nějakou částkou i na stavbě sokolovny, která měla v roce 1937 slavnostní otevření hrou Ladislava Stroupežnického Naši furianti. Bohužel za druhé světové války byl SOKOL zrušen a mnoho sokolů včetně ochotníků odvlečeno do koncentračních táborů za odboj. Mezi nimi i můj otec.
Vraťme se však do současnosti: Po úmrtí jednoho z nejlepších režisérů, bratra Františka Klata, se kterým jsem už od dětství hrála divadlo a získala i jeho školu, ujala jsem v roce 1981 režie a zaměřila jsem se zásadně na veselohry. První můj debut byla veselohra polského autora Alexandra Fredro Dámy a husaři. Dále následovalo mnoho dalších veseloher, mezi nimi i dvě operety Na tý louce zelený a Perly panny Serafínky. Všechny naše veselohry měly vždy velký divácký ohlas a je vidět, že se lidé chtějí smát.
Veselohra Jozefa Gregora Tajovského Ženský zákon, kterou jsme si upravili na poměry našeho moravského Slovácka včetně slováckého nářečí, měla takový úspěch, že naši věrní diváci i ze širokého okolí nás žádali znovu o nějakou veselohru ze slováckého prostředí. A tak jsme přišli za divákem s Katerinou – Kačou. Je to takový naivní příběh mladých vesnických lidí, do kterých se zapletou i dospěláci a je stále se čemu smát. Těšíme se, že touto veselohrou rozesmějeme i diváky v Boskovicích, což bude naše jubilejní představené dvacáté.
Marie Hrabcová, režisérka

Ex Programová brožura IV. NP sokolských ochot. divadel 2005
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':