Databáze českého amatérského divadla

Texty: Junášek, Michael – ohlédnutí za divadelní osobností, 2016

MICHAEL JUNÁŠEK
* 4.6.1942 ‒ † 17.11.2016

V předvečer vrcholících příprav Noci divadel nás zastihla smutná zpráva. Ve čtvrtek 17. listopadu zemřel (nevyhrál zápas s těžkou nemocí) herec, režisér a umělecký šéf Michael Junášek, který s Horáckým divadlem spojil čtyřicet let svého života.

Do jihlavského angažmá nastoupil rodák z Bánova u Uherského Hradiště v roce 1970. Jeho první velkou rolí na zdejším jevišti byl Francek v Maryši a až do roku 2011, kdy si zahrál Dvořana v Jiráskově Lucerně, zde odehrál přes šedesát rolí. Po postgraduálním studiu režie na pražské DAMU se stal od roku 1980 kmenovým režisérem HDJ. Na svém „režijním kontě“ má úctyhodných osmdesát titulů, tím jednaosmdesátým byla Alenka v říši za zrcadlem uvedená na Velké scéně v roce 2012.

V jeho režii byly poprvé uvedeny původní hry napsané pro HDJ Zima úzkosti, Spor o největšího z Pierotů, Divadlo za 4 sous. Stal se také renomovaným režisérem dětských titulů na Malé i Velké scéně (často ve vlastní dramatizaci). V letech 2000 – 2005 byl uměleckým šéfem Horáckého divadla.

Jeho „třetí rodinou“ (vedle té vlastní skutečné a vedle Horáckého divadla ☺) se mu po odchodu z HDJ stali amatérští divadelníci, ochotnické soubory celého regionu. „Prý jsem jim sliboval, že až budu v důchodu, budu s nimi rád pracovat. No, a oni na to nezapomněli, masově se na mě vrhli a najednou jsem pracoval se čtyřmi soubory. Za těch devět let jsem režíroval jedenáct inscenací,“ řekl v říjnu loňského roku Michael Junášek v pořadu Českého rozhlasu Region. A naplno se věnoval režijní a pedagogické práci, spolupracoval s amatérskými soubory v Jihlavě (NaKop teátr), Humpolci, Polné, Dobroníně, nejčastěji pak ve Stonařově (Neběhej mi tady nahá, Muži v offsidu, Čert na zemi, se kterým Stonařov slaví úspěch už druhou sezonu), pravidelně a systematicky vedl kurzy amatérské režie.

Kromě jeho výbušného smíchu a legendárního předpremiérového hesla „Válečný stav“ nám budou chybět také všechny jeho „zlomvazky“ a novoroční PF. Protože vedle režie byl Michael Junášek osobitým malířem s vlastní poetikou, nadhledem a humorem. Jeho perokresby, které sám nazýval „čmrdlikáním“, vyvářely také nedávnou podobu divácké ceny Horác.

Poslední rozloučení s Michaelem Junáškem se uskutečnilo v pátek, 25. listopadu 2016 ve 14 hodin v Divadle Na Kopečku.

Zdroj: Převzato z webových stránek Horáckého divadla Jihlava http://www.hdj.cz/01_aktuality/77/index.htm#z08

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Michal Junášek


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Michal Junášek