Databáze českého amatérského divadla

Texty: Lázně Toušeň, Králík, Jan: Divadelní ochotníci v Lázních Toušeni

Divadelní ochotníci v Lázních Toušeni

První ochotnická představení se v Toušeni hrála v letech 1877-79 ve prospěch školní knihovny, stavby kaple a hřbitova. Brzy se hrálo i pro lázeňské pacienty.
Na prahu dvacátého století poskytli divadlu oporu Dobrovolní hasiči a po první světové válce dokonce vystupovaly dva soubory současně. S místními herci spolupracovali významní profesionální divadelníci své doby Karel Želenský, Richard Branald a Valentin Šindler. Na toušeňská ochotnická provedení svých her se přišel podívat i Karel Čapek. Souběžně se rozvíjela tradice loutkového divadla. Nejtrvalejší záštitu poskytl ochotníkům SOKOL, zejména v době první republiky. Nejzasloužilejšími osobnostmi byli režiséři Václav Kouba a Josef Beran a herečky Jaroslava Choděrová a Růžena Klimentová. Politický tlak však divadlo počátkem šedesátých let doslova udusil.
Trvalo pak celá dvě desetiletí, než mohla do osvobodivého ovzduší, budovaného pozdějším starostou Františkem Bílým, zaznít oživující výzva Adolfa Branalda k obnově ochotnických her. Mnohaletou přestávku pomohli ukončit v roce 1987 nejobětavější z herců Milada Klimentová a Václav Shrbený, poctěný Zlatým odznakem J. K. Tyla. Za jejich vedení vystoupil soubor mladých herců již v prosinci 1989 v Divadle Jiřího Wolkera v Praze, po návratu k SOKOLU začali spolupracovat s jevištním výtvarníkem Josefem Jelínkem a v létě 1992 je poctila spoluúčinkováním při literárním večeru proslulá hvězda světových scén i filmu Jarmila Novotná. Roku 1994 věnoval souboru pohádku Čertovo kvítko filmový scénárista Milan Pavlík a s podzimem 2004 dovršili toušeňští třicet představení hry Dubová zátka, věnované jim dramatikem Václavem Dragounem. Za režijního vedení Mgr. Anny Müllerové se soubor od roku 2002 zaměřuje také na pohybové divadlo, s nímž se zúčastnil divadelních přehlídek v Kolíně, v Hradci Králové a v Praze. Od roku 2000 byl soubor již čtyřikrát pověřen uspořádáním Národní přehlídky sokolských divadel.
RNDr. Jan Králík, CSc.,
vedoucí souboru

Ex Programová brožura IV. NP sokolských ochot. divadel 2005
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':