Databáze českého amatérského divadla

Texty: VRCHOVSKÝ, Ladislav: Přehlídku venkovských divadel Štivadlo 2017 vyhrál soubor Pod zámkem z Kyjovic (info o inscenacích). ostravan.cz, 1.5.2017.

Přehlídku venkovských divadel Štivadlo 2017 vyhrál soubor Pod zámkem z Kyjovic

1.5.2017 Ladislav Vrchovský

Dva poslední dubnové víkendy byly ve Štítině u Opavy věnovány krajské postupové přehlídce venkovských divadelních souborů Štivadlo. Letos si vítězství z přehlídky, kterou pořádá místní divadelní soubor ŠAMU Štítina, odvezlo divadlo Pod zámkem, který funguje při TJ Sokol Kyjovice. Ochotníci zabodovali s inscenací komedie D. Tristrama Opačné pohlaví.

Organizátoři pozvali do soutěže o postup na národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou celkem šest soutěžních představení. Poslední ze šestice, Divadelní soubor Kozlovice, se sice nakonec pro nemoc v hereckém souboru z účasti omluvil, ale jak zaznělo po náhradním programu, všechno zlé je k něčemu dobré. Náhradníkem byl Divadelní soubor DUHA Polná, který přijel mimo soutěž s již nominovanou inscenací na letošní národní přehlídku činoherních a hudebně-zábavných divadel Divadelní piknik Volyně. Šlo o inscenaci hry Aldo Nicolaje Tři na lavičce v režii Petra Vaňka.

Dalším hostem letošního Štivadla byl místní Dětský divadelní soubor při Základní škole Heliodora Píky. Děti pod vedením Lukáše Vlčka, herce ŠAMU, předvedly dvě inscenace: Začarovanou třídu s tématem protiromského rasismu a Neomluvím se, loutkovou pohádku inspirovanou ruskou lidovou pohádkou Vasja a sedm maminek. Práce tohoto souboru vykazuje trvalý kvalitativní vzestup.

První soutěžní inscenací byla hra M. Camolettiho A do pyžam v provedení štítinského souboru ŠAMU. Bulvární komedie, která nepatří k nejlepším textům svého autora, pobavila publikum hlavně díky výborným hereckým výkonům dvou představitelů mužských rolí, Lukáše Vlčka a Ondřeje Bendy.

Propadlo Václavovice soutěžilo s inscenovaným textem svého vedoucího Stanislava Koláře Zatrpklý pyroman. Představení vykazovalo mnoho slabin a v divácké soutěži skončilo na posledním místě.

Naopak pohádka Pavlík je nemocný v provedení Dodivadla Dobroslavice z pera člena souboru Milana Šťastného si získala jak dětské, tak dospělé diváky, a patřila k tomu lepšímu co bylo k vidění.

Divadlo Pod zámkem při TJ Sokol Kyjovice nastudovalo komedii D. Tristrama Opačné pohlaví. Soubor známý z několikaleté účasti v soutěži předvedl zatím nejlepší výkon ve své historii.

DS Osvětové besedy Velká Bystřice přijel s vlastní úpravou textu F. Wedekinda Probuzení jara. Inscenace oslovila publikum zejména samotným textem, ale i scénograficko-režijním uchopením.

Již zmíněný mimosoutěžní host, DUHA Polná, byl důstojným završením celé přehlídky. Vysoce nadprůměrná inscenace Tři na lavičce s tématem stáří a s ním spojeným osaměním člověka byla skutečným vrcholem celé přehlídky. Ve všech svých složkách vysoce nadprůměrná inscenace s vynikajícími hereckými výkony ukázala divákům úroveň ochotnického divadla v České republice v tom nejlepším slova smyslu.

Štítinské publikum, které podobně jako diváci většiny divadel upřednostňuje komedie a oddechové tituly, se při zhlédnutí hry Tři na lavičce seznámilo s potenciálem, který v sobě nese vskutku kvalitní výchozí text. A tak v průběhu něco málo přes hodinu trvajícího představení se z hlediště často ozýval bouřlivý smích, ale nakonec se objevily u nemalého počtu diváků i slzy dojetí.

Odborná porota pracující ve složení Veronika Otlíková, Ladislav Vrchovský a Dušan Zakopal nominovala do programu národní přehlídky komedii Opačné pohlaví v režii Silivie Grygarové v provedení Divadla pod Zámkem z Kyjovic. Dále doporučila k postupu další dvě inscenace – na prvním místě komedii M. Camolettiho A do pyžam! v provedení domácího souboru ŠAMU Štítina a ve druhém pořadí tragédii F. Wedekinda Probuzení jara v režii Tomáše Hradila v provedení DS Osvětové besedy Velká Bystřice.

Letošní Štivadlo svou kvalitativní úrovní překonalo předchozí ročníky. Bylo důkazem stoupající úrovně ochotnického divadla v obcích s počtem obyvatel menším než pět tisíc. Úroveň neprofesionálního divadla ale stoupá v celé České republice, ať již v malých obcích nebo ve velkých sídelních centrech. Je třeba říct, že někteří ochotníci zdárně konkurují profesionálním divadelníkům. A platí to i o některých nejlepších inscenacích, které letos štítinské publikum mělo možnost spatřit. Jen tak dál!

Ladislav Vrchovský

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':