Databáze českého amatérského divadla

Texty: VRCHOVSKÝ, Ladislav: Pohárek SČDO není odkladištěm vysloužilých herců (2017). AS 29.6.2017.

Pohárek SČDO není odkladištěm vysloužilých herců
Marcela-Zandova-Svejdova-txaid
Marcela Žandová Švejdová Autor: Archiv přehlídky

XLV. ročník národní přehlídky Pohárek SČDO - Memoriál Zdeňka Kokty 2017, proběhl ve dnech 9. - 11. 6. 2017 v Kulturním domě obce Velká Bystřice u Olomouce. Vyhlašovatel, SČDO, a pořadatel, Osvětová beseda Velká Bystřice, pozvali na základě výsledků oblastních postupových kol do republikového finále soutěžící v celku sedmi ženských monologů, čtyř mužských monologů a čtyř dialogů.
Činoherní | Hudební | Krajské postupové přehlídky | Poezie | Soubory | Studentské
Sdílet

Jednadvacet soutěžících herců a hereček postoupilo z oblastních kol z České Lípy, Železného Brodu, Horšovského Týna, Velké Bystřice, Bystřice u Benešova, Ostravy a z národní přehlídky Kandrdásek 2017 v Brandýse nad Labem. Tradičně nejvíce finalistů tedy vzešlo z Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje. Těmto „baštám“ co se aktivit v oblasti hereckých monologů a dialogů týká teprve v poslední době začíná konkurovat kraj Moravskoslezský, a to velmi úspěšně.

Při pohledu na vítěze letošního ročníku lze konstatovat, že v případě ženských monologů zvítězila herecká herecká vyzrálost a zkušenost nad začínajícím mládím. Vítězka ženské kategorie, Marcela Žandová Švejdová, zaujala soustředěným niterným výkonem, při kterém nepotřebovala téměř žádný jevištní prostor k fascinujícímu zobrazení vnitřního života postavy Myšky ze slavné Örkényho Kočičí hry. Druhá Zdeňka Kulová předvedla monolog Shirley Valentine ze slavné stejnojmenné hry Willyho Russella. Výstup poněkud „přetékající“ pohybem, mimikou a gestem, ve kterém méně by bylo více, přes všechny výhrady patřil k velmi kvalitním hereckým výkonům obecně. Julie Stejskalová nastudovala text Petra Kolečka Kauza Salome a předvedla dívčího fracka jménem Salome okouzlujícím způsobem. Tak velkou míru talentu Pohárek SČDO dlouho nezažil. Čestné uznání získala Eva Annikki Peltonen za Hrdého Budžese – postavu Helenky Součkové. Oceněna v tomto případě byla dětská dívčí věrohodná poloha, kterou svoji postavu herečka obdařila.

Další kategorie byly početně slabší, kvalitou však předčily v mnohém výstupy z minulých ročníků. Vítěz v kategorii mužského monologu Marcel Stejskal si připravil známý text Aldo Nicolaje Solidarita, ve kterém předvedl postavu Bruna s velkou grácií a přesvědčivostí. Druhý v pořadí, Lukáš Frydrych, soutěžící s monologem Jeppeho ze hry Vlastimil a Pešky Jeppe a Pán Bůh v kraťasech, ukázal velký komediální talent v širokém rejstříku interpretačních prostředků.

Dialogy byly vyvrcholením letošní přehlídky. Vítězové, Ondřej Benda, Lukáš Vlček, Lenka Ferenz, kteří předvedli scénu ze hry Marka Camolletiho A do pyžam, ve které vytvořili postavy Bernarda, Roberta a Brigitte, ukázali, v čem je síla herecky dobře uchopené byť bulvární předlohy. Odezvou jim byl neutuchající bouřlivý smích, který zazníval z publika prakticky nepřetržitě. V pořadí druzí, Vlaďka Koďousková a Ladislav Koďousek, předvedli situaci ze hry Aldo Nicolaje Šestkrát do černého. Mírně nevyrovnaný dialog, ve kterém představitelka ženské role více využívá možností, které nabízí předloha, přes mírné nedostatky silně zaujal publikum.

Letošní ročník Pohárku SČDO potvrdil nejen význam soutěže, ve které jde především o hereckou složku divadelní práce, ale také stoupající úroveň amatérského herectví vůbec, takže se lze jen těšit na ročníky příští.

Na přiložených fotografiích: Zdeňka Kulová, Eva Annikki Peltonen, Julie Stejskalová, Lukáš Frydrych, Koďouskovi, Marcel Stejskal, Ondřej Benda s Lukášem Vlčkem a porota letošní přelídky (pozn. redakce).

Autor: Ladislav Vrchovský
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':