Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Těškovice, Berani, Nájemníci pana Swana_recenze, KP HDM Němčice nad Hanou 2018

Divadelní soubor Berani Těškovice
Michael Cooney: Nájemníci pana Swana aneb Habaďůra

Divadelní soubor Berani Těškovice uvedl na Hanáckém divadelním máji 2018 svou inscenaci komedie současného britského dramatika a filmového scénáristy Michaela Cooneyho Nájemníci pana Swana aneb Habaďůra v režii Ivana Lindovského. Bláznivá situační komedie je situována do domu Erica Swana, který žije v domě se svojí manželkou a jedním podnájemníkem. Eric je bez práce a tak se snaží získat finanční prostředky za zády své manželky, kde se jen dá. Jednou zjistí, že štědrý sociální systém má trhliny. Úředníkům totiž stačí jen hlásit, že v domě žije i spousta dalších nájemníků, kteří jsou velmi nemocní, bez práce a někteří dokonce právě umřeli. To se poté příspěvky na nájem, léky, jídlo či pohřebné jen sypou. Funguje to, dokud nepřijde kontrola ze sociálního úřadu. Eric je doma sám, jen se svým podnájemníkem. Nezbývá, než na úředníky sehrát habaďůru. První lež, která má oddálit odhalení podvodů, si vynutí druhou, třetí etc. Výmluvy a záměny postav narůstají geometrickou řadou. Následuje komediální mumraj nečekaných situací a ztřeštěných záměn.

Soubor disponuje nemalým počtem vybavených herců, což mu umožnilo dobré typové obsazení. Inscenace je založena na řemeslně dobře napsaném textu, který se podařilo v režii Ivana Lindovského jevištně realizovat na velice slušné úrovni. Dosažení dobrého inscenačního výsledku podpořila péče o scénografickou složku inscenace. Týká se to jak výtvarně pojednaného interiéru, jemuž vévodí nezbytný počet fortelných dveří, tak i kostýmní složky inscenace. Patří sem i výborná scéna s pěnící pračkou.

Ještě většího komediálního účinu inscenace by mohlo být dosaženo přesnějším budováním některých situací. Za zvážení je uchopení role Erica Swana Jiřím Vavrečkou. Nasnadě je to, aby se stal hlavním hybatelem dění a nebyl pojat jako zaskočená submisivní postava, která si neví rady a je zmítána vírem událostí. Především u této postavy by pak prospělo, kdyby nezůstávalo víceméně u slovního sdělování, kdybychom jako diváci mohly sledovat proces jednání s důrazem na zhodnocování situací, do nichž se postava dostává a nalézání řešení, jak z nich „vybruslit“. To se docela pěkně daří jeho hlavnímu spoluhráči Tomáši Břežnému v roli Normana Bassetta, ale i dalším, především Jiřímu Krayzelovi v roli pana Jenkinse, hrajícímu režisérovi v roli Strýčka George či Soně Ulmannové v roli Sally Chesingtonové. Některé postavy by zajisté povyrostly při uvědomění si tzv. řídícího úkolu a jeho důsledném naplňování.

Milan Strotzer
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':