Databáze českého amatérského divadla

Texty: LUBINOVÁ, Iva: Přehlídka dětské recitace, Kolín, 18.–19. dubna 2018. Deník Dětské scény, č. 0., str. 5-6, 8.6.2018.

PŘEHLÍDKA DĚTSKÉ RECITACE
KOLÍN, 18.–19. 4. DDM
Krajské kolo recitační přehlídky Dětská scéna 2018 probíhalo letos v Kolíně 18. a 19. dubna. Lektorský sbor zasedl ve středu ve složení Jana Machalíková, Iva Lubinová a Kamila Drtilová, tu ve čtvrtek vystřídala Gabriela Zelená Sittová. Hlasové rozcvičky, seznamování recitátorů a udržování dobré nálady zajištovala Martina Longinová.
Úroveň první kategorie byla v pásmu lepšího průměru. Z 19 recitátorů byli 2 oceněni cenou poroty a 8 jich dostalo čestné uznání, prakticky se neobjevil žádný výkon, který by na krajskou přehlídku nepatřil – všichni recitovali s radostí, se snahou něco sdělit.
Výběr textů ovládla poezie v poměru 13:6. Kromě autorských stálic jako je František Hrubín, Pavel Šrut, a dnes už i Shell Silverstein, jsme si mohli poslechnout například i bratry Čapkovy nebo V. Nezvala. Objevilo se bohužel i několik dramaturgických přehmatů především v podobě textů, které jsou „pod věk“ nebo nenabízejí dostatečnou kvalitu, aby recitátor měl na čem stavět.
Cenu poroty získali Anna Klírová za živé vyprávění a zvládnutí přímých řečí v úryvku z knížky Kvak a Žbluňk a Oliver Najman za přirozené a velmi kontaktní vyprávění Hevierova O.
Druhá kategorie přinesla různou úroveň recitátorů, ale především textů. Poezie stále ještě vede, ale už jen 10 : 9. V próze se ukazuje, že recitátoři často ještě nemají dost zkušeností k vystavění a udržení příběhu – zájem a porozumění nechybí, schopnost vyjádřit názor také ne, ale technické prostředky ještě nejsou na takové úrovni, aby vyprávění „nepadalo“. Často se objevuje sekání vět, oddělování uvozovací věty od přímé řeči, nedostatečná práce tempem, gradací... Je ovšem sympatické, že se interpreti do práce s prózou pouštějí i přes její úskalí.
Třetí kategorie otočila v prvním textu dramaturgický poměr poezie a prózy 5 : 14. Mohli jsme si užít hodně dobrých výkonů – porota se rozhodla poslechnout si druhé texty osmi z devatenácti účastníků. Bohužel se zase ukázalo, že druhé texty nejsou tak dobře zpracovány, čestnými výjimkami byli dva postupující Hynek Havlíček (Ivan Wernisch: Vyvrcholení žádostných slastí; Jan Skácel: Uspávanka s letadlem) a Kryštof Bednář (René Goscinny: Kouřím; Shel Silverstein: Škeble).
Výběr textů byl velmi různorodý – objevil se Jan Zahradníček (i když ne docela zvládnutý) vedle Krylovových bajek, Wernishovo Vyvrcholení žádostných slastí vedle Kolářova Deníku kocoura Modroočka. Je vidět, že v rámci této kategorie je nejen přednašečská, ale především osobnostní vyspělost velmi rozdílná.
Ve čtvrté kategorii možná překvapivě vedla v prvním kole poezie 13 : 7. Jeden z postupujících – Jan Němec – na ni vsadil dokonce v obou textech (Prévert: Píseň čističů bot, Frynta: Pod), druhá postupující – Marie Žáková si sice jako druhý text vzala K. Čapka O zánětu okostice, ale lektorský sbor okouzlila především Vrchlického Španělskou legendou.
Šest čestných uznání svědčí o dobré úrovni, protože v této věkové kategorii už se ocenění rozhodně neudělují „motivačně“, ale za opravdu slušný výkon.
Zajímavá byla dramaturgie – od klasiky literární (Neruda, Vrchlický, Krylov), přes recitátorskou klasiku (Prévert, Hanzlík, Suchý, Macourek) až po texty a autory spíše nevyužívané (Zdeňka Bezděková, Helga Pollak, Haruki Murakami, Jiří Plachetka).
Podobně velký rozptyl byl i tematicky - od něžných lyrických básní a filozofických úvah, přes spíše realistická zobrazení dramatických okamžiků, po odlehčený humor a ironický nadhled. V nejstarší kategorii se zkrátka můžeme setkávat s výraznými osobnostmi.
Iva Lubinová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':