Databáze českého amatérského divadla

Texty: Čistá, Tyl, historie souboru, www 2004

O souboru - historie, vývoj, současnost...

V obrozenecké době 19.století nezapomínali ani naši předkové na kulturní rozvoj, a proto v roce 1845 vznikl ochotnický soubor "TYL".

Později v Čisté vzniká druhý divadelní soubor, tentokrát se jménem "HAVLÍČEK". Před druhou světovou válkou se však oba soubory sloučily pod staronovým jménem "TYL".

Velky rozvoj souboru pak nastal po po osvobození, v letech 1945 až 1966. V té době soubor sehrál 23 divadelních her. Pro úbytek členů se pak nadále věnoval hlavně méně náročné estrádní činnosti.

Aktivita souboru opět ožila v roce 1984. V následujících letech bylo nastudováno několik divadelních her (Kolébka, Dalskabáty hříšná ves, Nepožádáš o manželku bližního svého...), ale po roce 1989 přestal soubor opět pracovat.

K oživení činnosti souboru došlo opětovně až v roce 2000. Do souboru se nejen vrátili staří členové, ale zároveň byl obohacen o spoustu nových mladých tváří, které se do práce vrhly přímo po hlavě.

Práce v amatérském divadelním souboru vyžaduje na každém velkou lásku a ještě větší dávku trpělivosti, převážně na úkor svého soukromí. Za to všem našim ochotníkům dík.

Protože tyto stránky vznikly až v roce 2004, mapují vývoj souboru až přibližně od roku 2000, kdy došlo ke zmiňovanému poslednímu obnovení jeho činnosti. Pouze v části "Něco z historie" najdete letmý dotek činnosti souboru v osmdesátých letech 20.století.

Pavel Tintěra ml., 3.ledna 2004
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':