Databáze českého amatérského divadla

Texty: Nové Město nad Metují / Muzeum 2003 zkoumal a foto Jiří Valenta

Nové Město nad Metují
V depozitáři muzea zkoumal a fotografoval (viz Multimedia) Jiří Valenta 2003
1/ Velké album SDO Tyl zal. 1940 František Trachta.
Foto zakladatelů div. ochotníků 1820 kněz Jan Karel Rojek, Jan Frič, Jan Král

Zvíkovský rarášek 1897, 1914, Lumpacivagabundus 1909 a 1913. Řada orig. dopisů: Frant. Kovařík, Jirásek, Nedošínská, Štolba, Karel Kolár, Mezi fotografiemi: Max Lederer civilní 1929, v blíže neurčené roli 1929, Jízdní hlídka 1936-1937 v rolích legionářů rež. Santner, Jaro Moravec, plakát Rozkošná příhoda 1929, slavnostní představení na počest 100. vystoupení nejlepší členky spolku sl. Máni Kafkové. Opona div. spolku Tyl, Vzbouření v ústavu šlechtičen 1944.

V expozici:
2/ Opona novoměstských ochotníků je jediný dochovaný prospekt z českého obrozenského ochotnického jeviště, který vznikl ve 40. letech 19. století.
V Novém Městě nad Metují visela tato opona v hostinci U Vondráčků Merkur.
Opona viz DČDII, tam též malovaný prospekt ulice.

3/ “Tento obrázek jest dle opony divadelní z divadla ochotnického v Novém Městě nad Metují. Oponu maloval malíř Šrůtek z Náchoda, který i veškeré dekorace pro divadlo maloval. Po druhé, když se opravovala a nové dekorace malovaly, tak je maloval malíř Josef Sloněk (Honěk?) z Nového Hrádku. Podlahu na jeviště dával Jan Čejp, mistr tesařský z Nového Města nad Metují. Přípisek: V r. 1915 opět dívadlo je restaurováno.

Obrázek, který věnoval Vladimír Rocman v NMn.M.
Divadelní alegorický vůz novoměstských ochotníků Pan Johanes na oslavy Jiráskovy v Hronově a Náchodě, červen-srpen 1921. Foto Alois Rocman ml.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':