Databáze českého amatérského divadla

Texty: KODEŠOVÁ, Eva: Dospělí hrají dětem v Novém Boru. AS 5.6.2019.

Dospělí hrají dětem v Novém Boru

Ve dnech 24. - 26. 5. 2019 proběhl 37. ročník oblastní postupové přehlídky divadla pro děti

Činoherní | Hudební | Krajské postupové přehlídky


Zúčastnilo se ho 6 souborů z ústeckého a středočeského kraje. Tak, jak je zvykem, v Novém Boru byl bohatý i doprovodný program pro novoborské děti, který připravují členové souboru Nopoď NB ve spolupráci s divadlem. Mají tak zajištěnu alespoň účast dětí na přehlídce.

Musím konstatovat, že představení byla velmi zajímavá a úroveň oblastní přehlídky byla nadprůměrná. Ze šesti inscenací bylo pět autorských (DK Česká Lípa, Divadélko U Zvonu Kladno, HAD Hodkovice nad Mohelkou, Opera Žatec, HHD Litoměřice a pouze jedno interpretační (DS DK Střelnice Rumburk). Je vidět, že soubory jsou poučené, režijní práce i dramaturgická se posunula ke kvalitě. Zvláště pak musím vyzdvihnout herecké zpracování, které bylo ve většině inscenací podtrženo scénou a kostýmní složkou, která dobře sloužila režijnímu záměru.

Jenom škoda, že se proměnila doba a soubory po hodnoceních odjížděly a nezůstávali ani zástupci, kteří by sledovali práci kolegů a povídali si o nich s nimi (výjimka soubor HAD Hodkovice nad Mohelkou, poprvé na Novoborské přehlídce). Škoda také, že připravovaná herecká dílna musela být pro nezájem zrušena. No nic. Nastala jiná doba.

Inscenace souboru Opera Žatec, Přadleny, s varováním souboru „tato pohádka není výchovná“ je vedena s nadsázkou a směřuje k typu rodinného divadla. Lidovou pohádku O třech přadlenách, ze které autor a režisér vychází, všechny děti znají. Příběh je jasný, jsou vystavěné přesné situace, herci na jevišti nehrají, ale existují. Překvapil nás i promyšlený soulad všech složek představení (výtvarno, kostýmno, hudebno…).

Další inscenace DKM Česká Lípa Kluci od Mississippi nás oslovila svou atmosférou, energií a chutí mladých herců zahrát si, být spolu. Mezi jevištěm a hledištěm překročila jiskra a pokud by se dalo něco vyčítat, tak to byl ještě přesně nedotažené téma hry (o přátelství a odvaze). Režii šlo o vykreslení doby a atmosféry, ale je si toho vědoma a v silách souboru je toto téma podtrhnout.

V rámci přehlídky se objevilo představení souboru HAD Hodkovice n/Mohelkou s pohádkou O babičce a dědečkovi. Režisérka a autorka scénáře v jedné osobě zacílila přesně inscenaci na diváka 2,5 – 6 let. Vychází ze dvou známých pohádek a pomocí loutek, předmětů a scény se odkazuje představení do loutkářské Chrudimi než na Popelku Rakovník. Příběh i téma je v souladu dobře čitelný pro věkovou kategorii předškoláčků.

Doporučení na Popelku Rakovník 2019: Opera Žatec – Přadleny, scénář a režie J. Wagner

DK mladých Česká Lípa – M. Twain – Kluci od Mississippi, dramatizace textu R. Švehlík, I. Bufková, režie I. Bufková

Doporučení Na loutkářskou Chrudim 2019:

HAD Hodkovice nad Mohelkou – „O babičce a dědečkovi“, scénář, režie a výtvarno D. Martinovská

Autor: Eva Kodešová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':