Databáze českého amatérského divadla

Texty: VRCHOVSKÝ, Ladislav: Čtyřicátý sedmý ročník Pohárku SČDO, Memoriálu Z. Kokty. AS 24.6.2019.

Čtyřicátý sedmý ročník Pohárku SČDO, Memoriálu Z. Kokty

Finálové kolo čtyřicátého sedmého ročníku národní přehlídky Pohárek SČDO proběhlo ve dnech 7. – 9. června ve Velké Bystřici. Pořadatelé, Divadelní soubor Osvětové besedy Velká Bystřice, přivítali devatenáct účastníků – hereček a herců – z několika krajů České republiky, kteří soutěžili v pěti dialozích a osmi monolozích (čtyři ženy a čtyři muži).

Činoherní


Výběr autorů předlohy pro herecká vystoupení zahrnoval autory dramatických textů i autory prozaických textů. Ve druhém případě byli u některých soutěžních vystoupení představitelé jednotlivých osob zároveň hercem i dramatizátorem. V jednom případě si dokonce soutěžící sám vytvořil český překlad a šlo o českou premiéru ukázky tvorby v České republice zatím neznámého autora.

Co se věku soutěžících týká, soutěžili mezi sebou zástupci všech generací od patnácti let až do vysokého seniorského věku.

V celém spektru soutěžních vystoupení se již po několik let v této soutěži objevují tradiční dialogy a monology ze známých divadelních her, i texty zatím naprosto neznámé. Občas jde o výstup vyňatý z nastudované celovečerní inscenace, častější je však nastudování soutěžního výstupu v podobě samostatně vystavěného monologu či dialogu. Stále častěji se objevují i monology postav z her, které jsou kompilátem jednotlivých replik vyjmutých z celkového kontextu a dohromady vytvářejících portrét postavy jako takové. Jednotliví účastníci soutěží s výstupy připravovanými pro přijímací pohovory na různé umělecké školy (u těch nejmladších), s výstupy plánovanými jako dílčí celky regulérních celovečerních divadelních představení, některým však jde jen o účast v soutěži jako takové a s další prezentací svého výstupu již nepočítají.

Naprostá většina zúčastněných se vždy těší na rozborový seminář s porotou, který je nejen hodnocením hereckého výkonu, ale i společnou debatou o tématech a jejich zpracování.

V soutěži o Pohárek SČDO jde především o ukázku hereckých interpretačních i tvůrčích schopností. Někteří účastníci režírují sami sebe, jiní mají svého režiséra. K vidění bývají výstupy v prázdném prostoru s využitím světla a hudby, i výstupy v prostoru scénografem zaplněným nejrůznějším mobiliářem.

Po vyjmenování autorů předloh – Ivana Bakarič, Ludmila Ulická, Vasilij Sigarev, bratři Čapkové, Tenneessee Williams, Rob Hayes, Vladimír Zajíc, Curt Flastow, aldo Nikolaj, Vendula Borůvková, Braňo Holiček a Michaela Palaščáková – je zřejmé, že letošní soutěž byla přehlídkou kvalitního dramaturgického výběru, v některých případech šlo o doslova objevnou dramaturgii.

V letošním ročníku byly v soutěži dialogů z celkového počtu pěti výstupů tři nadprůměrně kvalitní. Ludmila Bergová a Roman Tegel nastudovali pod režijním vedením Tomáše Hradila výstup z jednoaktovky Tennessee Willamse Autodafe. Andrea Dufková a Michal Pivoňka předvedli výňatek z inscenace hry Vasilije Sigareva Ruské Loto a Ludmila Panenková spolu s Jiřinou Bartákovou zahrály výstup z Ruské zavařeniny Ludmily Ulické.

Také v mužských monolozích šlo o tři velmi vydařené výstupy: Jan Raclavský si sám z angličtiny přeložil a pro divadelní výstup upravil část z textu Roba Hayse Trapné konverzace se zvířátky. Petr Vojkůvka předvedl ukázku z tvorby neznámého autora v podobě monologu umělce oceněného vyznamenáním od prezidenta. Jaroslav Magdon zahrál postavu starého muže vyrovnávajícího se se samotou a nezájmem okolí. Výkon Jaroslava Magdona byl vrcholem celé soutěže.

Nejvyrovnanějším kláním o nejlepší herecký výkon byla kategorie monologu žen. Ludmila Bergová předvedla Frančesku ze známé jednoaktovky Alda Nikolaje Voda a mýdlo. Eliška Weberová, jediná letošní zástupkyně celostátní soutěže mladých herců a hereček Kandrdásek SČDO, zahrála Modelku XXL Venduly Borůvkové. Jitka Borovičková si připravila výstup ze hry Braňa Holička a kolektivu herců Divadla Petra Bezruče Nejsem rasista, ale … pod názvem Pomazánkové máslo a Eva Annikki Peltonen předvedla Diamantové očko Michaely Palaščákové.

Odborná porota pracující ve složení Ladislav Vrchovský, Eva Willigová a Jiří Anderle udělila následující ocenění:

Dialogy

místo Ludmila Panenková, Jiřina Bartáková, L.Ulická: Ruská zavařenina, Marjána, Natálie Ivanovna
místo Andrea Dufková, Michal Pivoňka, V. Sigarev: Ruské loto, Galina, Nikolaj
místo Ludmila Bergová, Roman Tegel, T. Williams: Autodafe, Duvenetová, Eloi

Čestné uznání

Kristýna Herzinová za výtvarný návrh kostýmů motýlů v dialogu Ze života hmyzu

Monology muži

místo Jaroslav Magdon, C. Flatow: Požehnané stáří, George
místo Petr Vojkůvka, anonym: Poděkování, Umělec

Čestné uznání

Jan Raclavský za herecký výkon v monologu Trapná konverzace se zvířátky

Monology ženy

místo Ludmila Bergová, A. Nicolaj: Voda a mýdlo, Frančeska
místo Jitka Borovičková, B. Holiček: Pomazánkové máslo

Čestné uznání

Eva Annikki Peltonen za herecký výkon v monologu Diamantové očko

Pozn. red.: Na přiložených fotografiích – Ludmila Panenková; Ludmila Panenková a Jiřina Bartáková (DS Karel Čapek Děčín); Jiřina Bartáková; Richard Kolek (DS MKZ Horšovský Týn); porota; Petr Vojkůvka (Podividlo ažažAš); Nový kulturní dům Nadační a společný portrét poroty a organizátorů. Foto archiv přehlídky.

Autor: Ladislav Vrchovský
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':