Databáze českého amatérského divadla

Texty: Divadelní soubor Štronzo zahrál žákům 8. ZŠ (hra Čistě naše věc). Web SVČ Klíč.

Divadelní soubor Štronzo zahrál žákům 8. ZŠ

16.09.2019 Ve čtvrtek 5. 9. 2019 předvedli herci z divadelního souboru SVČ Klíč FM „Štronzo“ pro děti druhého stupně základní školy autorskou hru „Čistě naše věc“. Jejich diváci z 8. základní školy tak měli možnost více porozumět těžkým životním situacím, které herci předvedli v Divadle Čtyřlístek.

Na programu byly příběhy od dopravní autonehody, přes užívání alkoholu až po domácí násilí. Osm dětí se sešlo v kroužku psychiatrické léčebny s prožitými traumatickými vzpomínkami. Postupně vycházeli jeden za druhým na jeviště a ostatním raněným kamarádům odvyprávěli svůj příběh pomocí odehrané scénky.

Tmavé prostředí podněcovalo samo o sobě mnoho emocí, jakými byly strach, smutek či deprese. Herci mysleli na nejmenší detaily. Zoufalost v jejich očích i třes rukou šikanovaného chlapce vypadaly natolik reálně, že se do příběhu přenesli téměř všichni diváci. V mnohých situacích jen napjatě pozorovali scénu, nevěřící údiv v očích byl vidět ve chvíli, kdy opilý otec bil matku a syna. Na řadu přišel další pacient.

Jeviště potemnělo, světla ozářila obličej poslední vystupující – ochrnuté dívce Bibi. Opona začala pomalu odhalovat i dívčinu tragickou zkušenost. Pár týdnů zpět byla šťastná se svými přáteli na výletě. Nerozvážné nápady puberťáků a alkohol v krvi však úsměv hlavní hrdinky tohoto případu brzy zmrazil. Při společenské hře dostala za úkol skočit ze skály. A ona skočila. Rázem se scéna obrátila a kamarádi v nemocnici ji s omluvou předávali kytici. Bibi bude už navěky uvězněná na vozíčku.

Během představení sál utichl a mezi sledujícími se přel údiv se zmatkem. Na závěr bylo celé dílo náležitě oceněno velikým potleskem. Hra však divákům vnukla do podvědomí ještě poslední důležitou informaci – „nikdo v tom není sám“.

Divadelní soubor „Štronzo“ je součástí divadelního uskupení „Před oponou“, které působí ve Středisku volného času Klíč. Divadelníci jsou rozdělení do čtyř souborů dle věku a zkušeností. Jedná se o soubory „Oponka“, „Kašpárci“, „Masky“ a „Štronzo“. Divadelní kroužky mohou v SVČ Klíč FM navštěvovat děti od 5 do 18 let.

Fotografie z představení si můžete prohlédnout ZDE.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':