Databáze českého amatérského divadla

Texty: ŠIKOVÁ, Hana: Pohárek SČDO 2020_VÝSLEDKY. AS 26.2.2020.

Pohárek SČDO 2020_VÝSLEDKY

Západočeská oblastní přehlídka Pohárek SČDO 2020 se konala 15. února v Horšovském Týně.

Činoherní | Hudební | Krajské postupové přehlídky | Soubory


Ze dvou účastníků doporučila porota (ve složení: Eva Willigová – režisérka – předsedkyně poroty, Vilém Dubnička – režisér a herec, Jindřich Kout – herec, Hana Šiková – tajemnice poroty) k dalšímu postupu na národní přehlídku pana Richarda Kolka z Divadelního souboru MKZ Horšovský Týn s monologem: Guy de Maupassant, Vladimír Zajíc: Kulička, Kočí dostavníku.

Zdůvodnění doporučení:

Myšlenky z novelistické povídky Kulička, líčící příběh nevěstky, jež svou lidskostí zahanbuje v době francouzsko-pruské války sobecké měšťáky, si vybral pro podklad monologu Kočího dostavníku Richard Kolek. Figuře – u Guy de Maupassanta pouze okrajové – vkládá dramatizátor předlohy Vladimír Zajíc do úst repliky postav jiných, včetně pískání revoluční vlastenecké hymny „demokrata“ Corduneta, která celý výstup rámuje. Kočí dostavníku se tak stává pozorovatelem společenského dění. Richard Kolek je interpret zkušený, vybavený dobrou hlasovou technikou, umí pracovat s prostorem a jeho herectví nepostrádá přirozené kouzlo osobnosti. Bylo by ale dobré, aby na svém pojetí postavy ještě zapracoval a ukázal, zda jeho Kočí dostavníku je pouhým „taxikářem“, který dění kolem sebe jenom komentuje nebo přesvědčeným revolucionářem, u něhož je patrný vlastní kritický názor.

Zpč. oblastní přehlídka Pohárek SČDO se uskutečnila za finanční spoluúčasti Plzeňského kraje a za podpory Města Horšovský Týn.

Na přiložené fotografii je Petr Vojkůvka z Aše.

Autor: Hana Šiková
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':