Databáze českého amatérského divadla

Texty: Amaterská Scéna: V KUKSU SE OTEVÍRÁ GALERIE LOUTEK JIŘÍHO NACHLINGERA. AS 21.5.2020.

V KUKSU SE OTEVÍRÁ GALERIE LOUTEK JIŘÍHO NACHLINGERA

S radostí vám oznamujeme dokončení projektu Divadelní park v Kuksu, otevření Galerie loutek Jiřího Nachlingera v Comoedien-Hausu a zahájení první sezóny!

Experimentální | Loutkové

Expozice Braunova socha loutkou v Kuksu připomíná počátky východočeského loutkářství a přímo naplňuje závazek spojený s jeho zařazením mezi nehmotné památky UNESCO (2016) – zajistit živou kontinuitu loutkářství. Otevření Galerie s loutkami Jiřího Nachlingera v divadle Comoedien-Haus v Kuksu proběhne v důsledku pandemie komorně. Během léta však bude možné Galerii navštívit a o prázdninových víkendech zhlédnout loutková představení.

Dnešní Comoedien-Haus na východní straně kukské osy se po 300 letech (od roku 2002) stal opět bijícím srdcem festivalu THEATRUM KUKS a domovskou scénou souboru Geisslers Hofcomoedianten.

Po rekonstrukčních pracích na památkově chráněném objektu čp. 51 pod vinohradem zůstává Comoedien-Haus i nadále divadlem, ale stává se zároveň Galerií loutek Jiřího Nachlingera s expozicí Braunova socha loutkou s celkem 50 autorskými díly podle Braunových sochařských předloh z dílny řezbáře a scénografa Jiřího Nachlingera (*1981).

Divadelní park s expozicí loutek a s divadelním barokním vozem Carro Commediale obohacuje Kuks o nový rozměr a vzdává hold barokní kukské sochařské a loutkářské tradici z konce 17. a 1. třetiny 18. století. Na jejím počátku už bavil lázeňské hosty loutkář Johann Christoph Neumann (1697) s marionetou „Polizinello“, neapolským Pulcinellou, předchůdcem německého Kasperle a českého Kašpárka. Na návštěvníky čekají mimo jiných Anděl žalostné smrti, Statečnost, Naděje, Spravedlnost, Moudrost, Cudnost, Obžerství, Zoufalství, David, Herkoman, Fitzli-Putzli, kukští trpaslíci, ale také Kristus, Sporck a Braun…

Dokončený projekt je originálním propojením a vyvrcholením dosavadních badatelských, památkářských, uměleckých i poutnických návratů do jedinečné perly baroka – Kuksu pro zvídavé návštěvníky od dětí po prarodiče. Galerie Nachlingerových loutek podle Brauna přímo naplňuje závazek tzv. záchovných opatření vyplývající z patronátu UNESCO (2016) nad českou loutkářskou tradicí včetně plánovaných pravidelných loutkářských představení během léta.

Tvorba loutek byla financována Královéhradeckým krajem

DIVADELNÍ PARK S EXPOZICÍ LOUTEK V KUKSU byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontakt:

Stanislav Bohadlo, iniciátor projektu

Galerie loutek Jiřího Nachlingera v Comoedien-Hausu, Kuks 51 sbohadlo@gmail.com, 602 470 459

www.galerieloutekkuks.cz

Autor: Amaterská Scéna
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':