Databáze českého amatérského divadla

Texty: SCHEJBALOVÁ, Pavlína: Dačické Kejklování se nevzdává a zve vás! AS 11.3.2021.

Dačické Kejklování se nevzdává a zve vás!

Pár otázek pro Romanu Bártů (vedoucí KD Beseda Dačice) a Jarka Uhera (programový a technický pracovník KD Beseda), což jsou dvě z neodmyslitelných tváří Kejklování:

Činoherní | Hudební | Krajské postupové přehlídky | Soubory

Loňské Dačické Kejklování bylo jednou z posledních regionálních přehlídek, která se mohla konat a které jsem se osobně účastnila. Dobu covidovou jsme si ještě neuměli představit. A ani nechtěli. Současnost divadlu nepřeje, ale dačičtí se přesto nevzdávají. Letošní přehlídku stále plánují a optimismus je neopouští:

Pár otázek pro Romanu Bártů (vedoucí KD Beseda Dačice) a Jarka Uhera (programový a technický pracovník KD Beseda), což jsou dvě z neodmyslitelných tváří Kejklování:

Stále se nevzdáváte a Dačické Kejklování plánujete. Po kolikáté jste už posunuli termín?

J.U.: Termín posouváme už podruhé, a to asi na nejzazší možný: 28. – 30. květen 2021

Které soubory se přihlásily?

J.U.: Jsou to DS Jablonský Jindřichův Hradec (Proč muži neposlouchají ženy…), DS Prácheňská scéna v Písku (Dveře), DS J. K. Tyl Kardašova Řečice (Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert), Theatro Špeluňka Moravské Budějovice (Lakomec), Scéna mladých při DS Čelakovský Strakonice (Pravda) a náš domácí DS Tyl Dačice chce oprášit Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em).

Co víš o jejich inscenacích? Jsou to „staré kusy“ nebo nějaká premiéra? Ptám se s ohledem na to, že zkoušet bylo během posledního roku dosti složité…

J.U.: Premiéra bude určitě inscenace Dveře, od autora Jana Zindulky a v režii Milana Kurstaina (Soubor DS Prácheňská scéna). Další nová inscenace bude Lakomec od Theatro Špeluňka Moravské Budějovice. A za novou by se dala považovat i inscenace Dalskabáty…od DS J. K. Tyl Kardašova Řečice. Premiéru sice měli už v roce 2015, ale moc s tím nejezdili, takže upravili text a nazkoušeli znovu. Ostatní budou nejspíš starší kousky.

Jak se situace s covidem podepsala na kultuře v Dačicích – mám na mysli hlavně soubor?

R. B.: Dačický divadelní soubor se transformoval na online platformu. V adventním čase připravili distančního Mikuláše, Betlém a měli úspěch, i když to samozřejmě není ono… Dále spolupracují s institucemi jako je dačické muzeum či knihovna, připravují scénky a natáčí s nimi virtuální prohlídky… Realizují se alespoň tímto způsobem. Dětský Tyláček samozřejmě po celou dobu nefunguje. Dačičtí se přihlásili na Kejklování s oprášenou inscenací Ženy Jindřicha VIII., nicméně zkoušení je velmi komplikované, stejně jako pro ostatní soubory napříč republikou.

J.U.: Ještě dodám, že před covidem studovali Lucernu, moc jsem si přál, aby stihli Kejklování 2021, ale bohužel…

Budete mít vůbec na přehlídku peníze? Podporuje vás město nebo…?

R.B.: Město Dačice Dačické Kejklování, stejně jako další kulturní akce a Kulturní dům Beseda podporuje a kultura je součástí rozpočtu města. Kejklování má v rozpočtu své pevné místo a nejinak tomu je i letos. Zároveň jsme zažádali o dotaci u kraje a za poslední roky se nestalo, že bychom podporu od jihočeského kraje neobdrželi. Takže finančně Kejklování pokryté je.

Přinesla vám ta poslední doba něco dobrého – pracovně i soukromě?

R. B.: Pro naši partu v Besedě myslím covidová doba potvrdila pouze to, že jsme skvělá parta a dokážeme se podržet a vydržet spolu i v těchto „blbých“ časech. Ze strany města se nám dostává také podpory a prozatím nedošlo k žádným personálním změnám ani jiným omezením a věříme, že to tak i zůstane a už se konečně vrátí vše do normálu. Samozřejmě je to prověrka lidských charakterů – pracovat/nepra­covat, učit děti z domu, domácnost, žádný kulturní život, žádné možnosti nějakého jiného vyžití než věčné procházky do přírody… Za Besedu ale hlásíme, že nás covid nestál ještě ani jedno manželství ani rozpad pracovního kolektivu !

Držíme vám palce a těšíme se na shledanou v Dačicích!

A pro ty, kdo by se na Dačické Kejklování 2021 ještě chtěli přihlásit: https://www.besedadacice.cz/e_download.php?…

Autor: Pavlína Schejbalová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':