Databáze českého amatérského divadla

Texty: VRCHOVSKÝ, Ladislav: Dačické kejklování 2021. AS 1.6.2021.

Dačické kejklování 2021
Adela-23byn
Adéla ještě nevečeřela, Divadlo RADAR Praha Autor: Vojtěch Lojka

Dvacátý první ročník Dačického kejklování, postupové jihočeské přehlídky amatérského činoherního a hudebně-zábavného divadla proběhl ve dnech 28. – 30. května 2021.
Činoherní | Hudební | Krajské postupové přehlídky
Uložit
Sdílet

Na programu bylo šest soutěžních představení, bez výjimky komedie. Jako by organizátoři chtěli naplnit i terapeutickou úlohu divadla v čase, kdy se (snad) už společnost vzpamatovává z covidové pandemie. Přehlídka byla současnou zdravotní i společenskou situací poznamenána: diváci v sále, kterých bylo poskrovnu, museli mít respirátory. Nízká účast diváků také poznamenala úroveň představení, neboť, co si budeme povídat, hrát pro téměř prázdný sál a mít při tom radost ze hry, to je docela velký problém. Ale i tak se přehlídka díky pořádajícím opět konala v přátelském duchu.

Přehlídku zahájilo představení inscenace Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách kolektivu DS Jablonský Jindřichův Hradec. Divácky vděčné je autorem Miroslavem Hanušem napsáno pro zkušené a vyzrálé herce, a těmi DS Jablonský zatím příliš nedisponuje. Úprava a režie Sabiny a Jiřího Langerových navzdory tomu však přispěly k celkem příjemnému diváckému zážitku. Nemalou úlohu v tom sehrály i vydařené kostýmy a místy velmi dobré pěvecké výkony. Moliérův Lakomec souboru Theatro Špeluňka Moravské Budějovice se potýkal hlavně s neujasněným dramaturgickým záměrem a z toho vyplývající problematickou režií. Ta byla navíc poznamenána obsazením režiséra inscenace do titulní role, což ubralo na možnosti ovlivnit celkový výsledek režijní důsledností.

Dalším představením byla autorská inscenace Sherlock Holmes aneb Zrození zla DS SUD Suchdol nad Lužnicí. Autoři, Lenka a Vít Chaloupkovi napsali velmi vydařenou parodii na slavnou ságu detektivních příběhů sira Arthura Conana Doyla o světoznámém detektivovi s proslavenou dýmkou a láskou ke hře na housle. Pracovali už ve scénáři se znalostí souboru a jeho personálního interpretačního umění. Z předlohy čiší poučenost divadlem, znalost tématu, a láska k Sherlocku Holmesovi jako takovému. Z představení pak čišela radost ze hry, spontaneita a týmové zapojení (teamwork). Výsledkem bylo potěšení z divadla vysokých kvalit.

Divadlo RADAR/Hrobeso Praha přivezlo inscenaci Adéla ještě nevečeřela. Proslavený film pánů Oldřicha Lipského a Jiřího Brdečky přenesla na jeviště úprava R. Balaše a O. Brouska, zde navíc umocněná osobností režiséra a dalšího upravovatele scénáře Luďka Horkého. Právě toto uvedení bylo snad ze všech nejvíce poznamenáno předchozími měsíci zákazu shromažďování, což vedlo k nemožnosti zrání představení v průběhu repríz. Již zmíněná neúčast diváků na přehlídce znamenala, že se hrálo téměř prázdným sálem. Nicméně bezchybná a velmi invenční stavba inscenace i dílčí individuální výkony vskutku nejvyšších kvalit přinesly jeden z nejsilnějších zážitků celé přehlídky.

Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert v podání Divadelního souboru J.K. Tyl Kardašova Řečice byl předposlední titul v programu letošního Dačického kejklování. Ukázka vyzrálého ochotnického divadla, nicméně a bohužel provázeného častým neduhem viděným na neprofesionálních scénách, totiž neujasněnou a nedomyšlenou dramaturgií, přinesla jeden velmi potěšující fakt: skvělou jevištní mluvu u naprosté většiny účinkujících, na úrovni, kterou suchdolským mohou závidět i profesionální scény. Hra, kterou napsal Jan Drda na politickou objednávku a ve které je pranýřována církev coby společenský zloduch číslo jedna, lety poněkud dost vyčichla. Ne že by byla úplně nehratelná, ostatně postavy čerta Trepifajskla potažmo dále Matesa a báby Plajznerky patří k nejvděčnějším hereckým úkolům, jaké známe. Zde navíc soubor disponuje velmi vhodnými představiteli obou postav, doplněno ještě možností obsadit do role Belzebuba skutečnou hereckou osobnost. To vše se projevilo v hodnocení poroty (viz níže).

Přehlídku uzavřel soubor DS A. D. Stonařov představením operety Na tý louce zelený. Titul, který v čase svého zrodu patřil ke geniálním uchopením žánru parodie, stále disponuje nemalým inscenačním potenciálem. Hity, jako jsou písně Já bych chtěl mít tvé foto; Venoušku, Venoušku, to se dělá? a další stále mají své kouzlo, jsou zde vděčné postavy atd. Podmínkou ovšem je, a zde už se opakuji, promyšlená dramaturgie, a zvláště pak důsledná režie včetně práce s hercem. Právě vtom však byl hlavní nedostatek představení stonařovských ochotníků, mezi kterými jsou jinak velmi výrazné jevištní osobnosti.

Závěrečný protokol

Odborná porota pracující ve složení Milan Schejbal, Pavlína Schejbalová, Zdeněk Janál a Ladislav Vrchovský udělila následující ocenění:

Čestná uznání:

Za inscenaci Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách kolektivu DS Jablonský Jindřichův Hradec.

Za herectví v rolích Hormonů pánům Michalu Palaugarimu a Adamu Tomkovi v inscenaci Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách DS Jablonský Jindřichův Hradec.

Souboru Theatro Špeluňka Moravské Budějovice za scénografické řešení inscenace Lakomec.

Jolaně Jelínkové za herectví v roli Frosiny v inscenaci Lakomec souboru Theatro Špeluňka Moravské Budějovice.

Stanislavu Červenkovi za herectví v roli Belzebuba v inscenaci Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert Divadelního souboru J.K. Tyl Kardašova Řečice.

Tomáši Englickému za herectví v roli Ichturiela v inscenaci Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert Divadelního souboru J.K. Tyl Kardašova Řečice.

Elišce Vítové za herectví v roli Marjánky Plajznerové v inscenaci Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert Divadelního souboru J.K. Tyl Kardašova Řečice.

Milaně Zámkové za herectví v roli Aleny v inscenaci Na tý louce zelený Divadelního souboru Stonařov.

Jiřímu Pojerovi za herectví v roli profesora Buflínka v inscenaci Na tý louce zelený Divadelního souboru Stonařov.

Ceny:

Lence a Vítu Chaloupkovým za scénář k inscenaci Sherlock Holmes aneb Zrození zla DS SUD Suchdol nad Lužnicí.

Za inscenaci Sherlock Holmes aneb Zrození zla Divadelnímu souboru SUD Suchdol nad Lužnicí.

Za inscenaci Adéla ještě nevečeřela Divadlu RADAR /Hrobeso Praha.Ceny:

Ondřeji Pečenému za herectví v roli Komisaře Ledviny v inscenaci Adéla ještě nevečeřela Divadla RADAR /Hrobeso Praha.

Radku Šedivému za herectví v roli Barona von Kratzmara v inscenaci Adéla ještě nevečeřela Divadla RADAR /Hrobeso Praha.

Janu Svobodovi za herectví v roli čerta Trepifajksla v inscenaci Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert Divadelního souboru J.K. Tyl Kardašova Řečice.

Doporučení:

Doporučení na divadelní PIKNIK Volyně 2021 bylo uděleno DS SUD Suchdol nad Lužnicí s inscenací Sherlock Holmes aneb Zrození zla, Divadlu RADAR/Hrobeso Praha s inscenací Adéla ještě nevečeřela a DS Jablonský Jindřichův Hradec s inscenací Proč muži neposlouchají a ženy neumějí číst v mapách.

Doporučení na přehlídku Popelku Rakovník 2021 získal DS SUD Suchdol nad Lužnicí za inscenaci Sherlock Holmes aneb Zrození zla.

Přiložené fotografie V. Lojky z představení: Sherlock aneb…, Dalskabáty, hříšná ves aneb…, Lakomec, Na tý louce zelený, Proč muži neposlouchají… (pozn.red.)

Autor: Ladislav Vrchovský

Přílohy (foto):
Sherlock-qjn2s; Dalskabaty-t9jb9 ; Lakomec-u9poo; Na-ty-louce-6yvs3; Procmuzi-9c7gm
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':