Databáze českého amatérského divadla

Texty: Černilov, Excerpce pro MČAD 1998-2002

ČERNILOV viz též BUKOVINA, ÚJEZD o.Hradec Králové
Obec s velmi čilou ochotnickou činností. Nejstarší záznamy uvádějí SDO v roce 1870, vedené pokrokovým rolníkem V.Stejskalem a řídícím učitelem J.Satrapou. V roce 1892 zakládá učitel Ponc SDO Tyl. Spolek hrál náročný repertoár, významným členem je Chrudoš Vašíček; sehráli na 250 představení. V letech 50. spolek končí, někteří členové spolku byli vysídleni z obce. Od roku 1897 hraje DO Katolické jednoty jako výsledek snah místních vlasteneckých katolických kněží.. Má k dispozici jeviště nové orlovny, věnuje se operetě. Hrál i v přírodě (Vojnarka). DO DTJ hraje v dolní části obce U Hojných. Má náročný repertoár, duše spolku Josef Kryl popraven za odboj. činnost. (Faltejsek)
Adresář 93: Divadelní soubor TylSOkA Hradec Králové: Spolky, společenské organizace a družstva 1986 - 1951, registr, č. 590 - 617
SOkA Hradec Králové, Spolky divadelní, skupinový inventář 1867 - 1987
Křepelka, Karel Historie Och divadla v okrese Hradec Králové
Královéhradecko,1927 č.4
Údaje pamětníků, dotazník Impulz Hradec Králové, 1998
Před 1870 zahájili místní studenti ochotnickou divadelní činnost, orientovanou na národní uvědomování občanů knihou a divadlem. Připojila se řada občanů. Toto volné sdružení ustavilo později Čtenářskou besedu a 1898 Jednotu divadelních ochotníků. Počáteční překážky podnítily rozsáhlou záslužnou práci. 1923 bylo vlastními silami postavené moderní jeviště. Do 1943 sehráli 241 představení. Členů bylo 69, z toho 15 činných. Dalším divadelním spolkem v místě byl Dramatický odbor Katolické národní jednoty. Byl ustaven 1897 jako výsledek snah místních vlasteneckých katolických kněží. První představení bylo následujícího roku Čarovná noc, hrálo se v Libranticích. Téhož roku Jiříkovo vidění v Černilově. 1902 odbor postavil v hostinci jeviště a předvedl tu Pasačku z Lourd. 1921 Jednota postavila vlastní dům s jevištěm, kde výraznou část repertoáru tvořila opereta. (JM)
Ve službách Thalie II. s.181.
Adresář 93: Divadelní soubor Tyl
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':