Databáze českého amatérského divadla

Texty: Vzupomínky Antala Staška

1868 KOLÍN
Popis příprav na položení základního kamene k ND v Kolíně a průběhu slavnosti v Praze.
Sokolové, studenti, řemeslníci, živnostníci, obchodníci, dělníci, rolníci a všechny ostatní vrstvy spěchaly, aby se súčastnily velikého dne. Matička Praha stala se vytouženým cílem českého venkova. Ani u nás v Kolíně nebylo jináče. Nejvíce píle věnováno, jak uspořádat banderium.(jezdecký sbor) …..pro naše banderium vymyšlen zvláštní kroj. (jeho popis).
Průvod mnohonácte tisíců seřadil se za Karlínem na louce. Úderem deváté hodiny rozvinul a valil se kupředu. Znalci jej odhadovali na 150.000 hlav.(Popis dojmů banderisty Antala Staška.) Divadlo stalo se symbolem všech, i politických nadějí, kterými jsme tehdy jásali své budoucnosti vstříc.
STAŠEK, Antal: Vzpomínky. Praha, Borový 1925, s. 252-256..


1852 STANOVÝ, sbírka na Národní divadlo
Popis organizace sbírky na ND ve Stanovém, dětský zážitek při sbírce.
….naše malá obec byla r. 1852 jedna z nejprvnějších, která vykonala národní svou povinnost a odeslala - 30 zl. stříbra. Nesměj se, prosím, milý čtenáři! Nynějšímu pokolení zdá se to směšně malounko, co nestojí ani za to, aby se o tom mluvilo. Ale tenkrát měly cenu i krejcárky, když byly věnovány všenárodním účelům. Vždyť naše chudá horská vesnička, čítající 50 domů, mezi nimiž jen asi 16 menších statečků, dala nepoměrně víc než bohatá města…..
STAŠEK, Antal: Vzpomínky. Praha, Borový 1925, s. 245-247.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':