Databáze českého amatérského divadla

Texty: Hlubočky, Excerpce pro MČAD 1998-2002

HLUBOČKY o.Olomouc viz též MARIÁNSKÉ ÚDOLÍ
Před 1938 se zde hrálo ochotnické divadlo, během okupace se dokumentace ztratila. 1945 ochotníci zahájili činnost. Později přešli pod ZK ROH Moravia, po 1976 soubor zanikl. Významnější představení např. Noc na Karlštejně, Nebe na zemi. Hrálo se v ZK ROH. 1949 - 1976 sehráli 25 her. /JM/
NAKLÁDAL, Antonín: Ochotnické a loutkové soubory - okres Olomouc. Dle sdělení Otakara Protivánka /Hlubočky/. 1 str. Rkp. 1998. kART.
Po návratu českého obyvatelstva 1945 počátek českého spolkového života. 1946 patrně počátek ochotnického divadla. Hrálo se v hostinci Dukla. První hry Trikolora, Václav Hrobčický z Hrobčic, Matka, Rodná hrouda. Soubor měl koncem 40.let 30 členů. Hráli pod ZV ROH Moravia Hlubočky. 2-3 reprízy. Pravidelné hostování v Domašově, Loděnicích, Brance u Opavy atd., kde žily rodiny zaměstnanců Moravie. V důsledku konkurence profesionálního divadla aktivita upadala, soustředění se na hry pro děti. Soubor skončil 1976. Po 1946 vznik souboru v MARIANSKÉM ÚDOLÍ. Hráli ve víceúčelovém sále v Moravii. V 60.letech postaveno Letní divadlo. Hráli pod ZV ROH Moravia Mariánské Údolí, spíše se věnovali ale zpočátku zábavným programům a estrádě. Kolektiv byl složen ze zaměstnanců, dojíždějících i ze vzdálenějších okolních obcí. Spolupráce s olomouckým oblastním divadlem. První divadelní hra patrně 1948 Sirotkovy sny. V 50.letech např. Paní Marjánka, Podskalák, M.D.Rettigová, Naši furianti, Lucerna, Matka, Mordová rokle, Ženský zákon, Šeříkový sad, pohádky pro děti. Hostování v širokém okolí. Největší aktivitu soubor projevil patrně 1953 - 1960. Po odchodu příznivce ochotnického divadla, ředitele Moravie ing.Koželky činnost ochotníků skončila. /JM/
ČERNÍK, Miroslav: Ochotnické divadlo v obci Hlubočky po roce 1945. Lidová kultura na Hané. Sborník příspěvků ze IV.odborné konference 22.-23.11.1995. Vydalo Vlastivědné muzeum v Olomouci a Vlastivědná společnost muzejní v Olomouci v roce 1996. 4 str.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':