Databáze českého amatérského divadla

Texty: Hrabová, excerpce pro MČAD 1998-2002

HRABOVÁ o.Šumperk
V roce 1898 byl založen čtenářsko pěvecký a divadelní spolek Boleslav, který v roce 1902 pořídil oponu - maloval ji akad.malíř Karel Haiser z Rájce u Zábřeha. V roce 1978 byl sál sokolovny opraven a jeviště změ-něno. Unikátní opona byla uložena v archivu Okresního vlastivědného muzea. V letech 1920 - 1938 byla zaznamenána největší činnost souboru, který vznikl ještě za Rakouska Uherska. Soubor měl střídavý počet členů, podle toho jaké divadelní představení se hrálo, od 15 do 60 osob. Soubor vedli Josef Vlk, Jan Drlík, Marie Houserková, Antonín Vrtek, Václav Janda. S představením se jezdilo do okolních obcí: Zvole, Jestřebí, Maletín, Postřelmůvek, Kolšov, Rohle. Velmi dobrá byla spolupráce s divadelním souborem z Loštic.
1910 - Krakonoš
1913 - Paličova dcera, Maryša, V ochraně Napoleona I, Noviny a karty, Na dušičky, Chudý písničkář
1916 - Černý kříž v lese, Vesnický mučedník
1917 - Na rodné hroudě, Červ, Obětní beránek, Její systém, Strakonický dudák, Hvězda veletrhu
Další hry bez udání roku: Muzikanti z české vesnice, My jdem světem s flašinetem, Jízdní hlídka, Lucerna, Zlatá husa, Radúz a Mahulena (2x), Viktorka, Růže ze Sibiře (2x), Selská princezna, Praha je naše, Sibiróčka, Kukačka, Tulácká krev, Na letním bytě, Chudák manžel, Moravičko milá, Poslední mohykán, Děvče z předměstí, Srdíčko z lásky, Paličova dcera, Naši furianti, Kubo, V horách duní, Kamenný řád, Kříž u potoka, Muzikanti hrajte nám, U sv.Matěje. (Smyčková)Podklady poskytl starosta obce J. Bezděk.
DS Vesnička uvedl Jedenácté přikázání.
OD1956/2,s.44.
1956 si zde dobře vede školní DS Vesnička.
OD 1956/4 s.92
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':