Databáze českého amatérského divadla

Texty: Hukvaldy, excerpce pro MČAD 1998-2002

HUKVALDY m.č. Hukvaldy, Sklenov o.Frýdek-Místek
V roce 1919 byl v obci založen Dramatický odbor při TJ Sokol Hukvaldy, písemné záznamy uvádějí, že pracoval do roku 1941. Soubor úzce spolupracoval s Čtenářsko-pěveckým spolkem, který byl na Hukvaldech založen v roce 1865 zdejším rektorem Jiřím Janáčkem, otcem hudebního skladatele Leoše Janáčka. Vůdčími osobnostmi byli: Jindřich Dohnal, Mořic Tuscher, Oldřich Grégr, Jan Schob, Adolf Lihotský, Božena Jungová, Rudolf Červenka. Šlo o soubor se zaměřením činoherním, který hrával především pro dospělé.
V období před válkou hráli ochotnické divadlo na Hukvaldech i členové tělovýchovné jednoty Orel. K známým osobnostem patřili: František Franke a Jindřich Matula.V Dolním Sklenově hráli divadlo v sále hostince U Rožnovského též členové Dělnické tělovýchovné jednoty - pod vedením Aloise Rožnovského, Arnošta Kubaly, Štěpána Tomančáka. Loutkářský soubor Kašpárek při TJ Sokol byl založen v roce 1928 a hrál až do počátku 2. světové války. Pracoval pod vedením Viktora Marka.
Po válce - v letech 1946-1964 hrál v obci Divadelní soubor Janáček. Byl součástí Osvětové besedy, byl to soubor dospělých, který se zaměřoval hlavně na činohry - Maryša, Její pastorkyňa, Lucerna, Noc na Karlštejně, Úklady a láska, Otec, Pražský žid, ale ve svém repertoáru měl i zpěvohry - např. Muziky, muziky o skladateli Františku Kmochovi, Slovácká princezna aj. (Klečková, Černochová)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':