Databáze českého amatérského divadla

Texty: Kozlovice, excerpce pro MČAD 1998-2002

KOZLOVICE o.Frýdek-Místek
Od r. 1903 až dodnes hraje v obci činoherní ochotnické divadlo při spolcích: TJ Orel, TJ Sokol, sbor dobrovolných hasičů atd., vůdčí osobnosti: Josef Ocelka, Josef Žáček (člen Těšínského divadla), Milan Koutný (herec st. divadla Ostrava) aj.; v letech 1945-1950 zde byl činný soubor Divadlo loutek. Jak již název napovídá, šlo o soubor loutkářský, který se specializoval na hry pro děti, vůdčí osobnosti souboru: František Červenka aj. (Krulikovský)
700 let valašské obce Kozlovice – sborník k 700 letému výročí založení obce
1903 počátek ochotnického divadla. 1958 hrál pod OB. Účastnil se okresních i krajských přehlídek. V repertoáru měl české a ruské klasiky, ze současných Bukovčana, Sypala, Krasnogorova, Hubače, Ioselianiho, jehož Žert vinaře Agaba měl premiéru v místě 1984. Soubor byl doporučen k účasti ve Vysokém n.J. (JM)
MIČULKOVÁ, I., Pattermanová, M.: Budou nás reprezentovat. (údaje z historie div.souboru OB) In:
DS OB Nikdy /Pavlík/. OD 1959/8, s.189.
III.Okresní přehlídka souborů kategorie A.

Divadelní zpravodaj OV SČDO Frýdek-Místek, č.2. 1985. kART
Divadlo na Moravě 3., s.57
PASTOR, Václav: Stoletá divadelní tradice. Amatérská scéna 1984, r. 21, č. 8, s. 8. kART
Adresář 93: DS

Od roku 1903 hraje v obci činoherní divadelní soubor až dosud. Soubor působil jako součást spolků TJ Orel, TJ Sokol, Sbor dobrovolných hasičů a jiných, dlouhou dobu působil při Osvětové besedě v Kozlovicích. V letech 1963 - 1987 byla uměleckou vedoucí výborná herečka a organizátorka Marie
Pattermanová. Významnými režiséry a herci souboru byli: Josef Ocelka, Alfréd Štefek, František Štefek, Josef Vyvial ml. S kozlovickým souborem dále spolupracovali též členové našich profesionálních scén. Např. Karel Dittler, Josef Žáček - člen Těšínského divadla, Milan Koutný a Štěpánka Ranošová - herci Státního divadla v Ostravě a další.V letech 1945-1950 byl v Kozlovicích činný loutkový soubor, jehož vůdčí osobností byl František Červenka. Soubor pracoval pod názvem Divadlo loutek. (Tabach, Michna)
DS Kozlovice (Dotazník ÚLK 1999.)

1985 KDP: DS OB: O. Ioseliani: Žert vinaře Agaba
1994 KDP: J. Drda: Hrátky s čertem
1998 KDP: DS při OÚ: J. Patrick O‘Doggan: Podivná paní Savageová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':